Rusko nebude vyjednávat, když se snaží vyhrát válku, uvedl šéf diplomacie EU

vydáno:

aktualizace:
29.05.2023 20:46

Barcelona - Rusko nebude ochotno vyjednávat, dokud se bude snažit vyhrát válku na Ukrajině, prohlásil dnes v Barceloně šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Dodal, že není "optimistický" ohledně toho, co by se na Ukrajině mohlo stát letos v létě.

foto

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell při příchodu na zasedání ministrů zahraničí a obrany zemí Evropské unie v Bruselu, 20. března 2023. ČTK/AP Virginia Mayo

"Vidím koncentraci vojsk na obou stranách, jasnou vůli Ruska pokusit se vyhrát válku," řekl Borrell. Moskva podle něj dala opakovaně najevo, že invazi neukončí, dokud nedosáhne svých vojenských cílů.

Borrellovy komentáře přišly ve stejný den, kdy Rusko uvedlo, že jeho armáda zasáhla ukrajinské letecké základny a ukrajinské síly ostřelovaly průmyslové objekty uvnitř Ruska. Obě strany se nyní snaží získat převahu před tím, co Kyjev doufá, že bude rozhodující protiofenzívou.

"Obávám se, že od této chvíle do léta bude válka pokračovat. (Ruský prezident Vladimir) Putin tam shromáždil přes 300.000 mužů, což je dvakrát více, než měl při zahájení invaze," řekl Borrell novinářům po skončení akce.

Dodal, že ruská vojenská přítomnost na Ukrajině je "obrovská" a Rusko stále denně bombarduje Ukrajinu a ničí civilní infrastrukturu.

"Obávám se, že to nedělají bez plánu. Musíme být připraveni, což znamená pokračovat v pomoci Ukrajině, protože pokud jí nepomůžeme, Ukrajina se nemůže (sama) bránit," řekl Borrell.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A