Počet mrtvých po čtvrtečním útoku v Záporoží vzrostl na 11

vydáno:

aktualizace:
07.10.2022 11:29

Kyjev/Moskva - Ukrajinské úřady dnes ráno zvýšily bilanci smrtelných obětí čtvrtečního raketového útoku na Záporoží na 11, uvedla agentura Unian. Dosud bylo známo sedm obětí, podle Ukrajinců stojí za útokem Rusové. Po zásahu obytných domů se ve čtvrtek mnoho lidí ocitlo pod troskami. Záporoží kromě toho dnes čelilo dalším útokům, sdělil šéf oblastní správy Oleksandr Staruch. Okupační úřady v Chersonské oblasti mezitím informovaly o pěti mrtvých po úderu u obce Darivka. Útočili podle nich Ukrajinci.

foto

Ilustrační foto - Ruští vojáci hlídkují u pole s pšenicí v Záporoží 14. června 2022. ČTK/AP neuveden

V noci na čtvrtek ruské síly podle ukrajinských představitelů provedly na Záporoží, centrum stejnojmenné oblasti, několik raketových útoků. Poškodily v něm přes 40 budov.

"Na jedné adrese bylo zpod trosek pětipodlažního domu vyproštěno šest přeživších a osm těl obětí," uvedli dnes ráno na sociální síti Telegram ke čtvrtečnímu útoku ukrajinští záchranáři. Upřesnili, že záchranné akce ještě pokračují.

Zachránit se zatím podařilo 21 lidí uvězněných pod troskami. Šéf oblastní správy Staruch ve čtvrtek sdělil, že je mezi nimi i tříletá holčička.

Dnes ráno přišly informace o novém útoku na město. "Okupant dnes poprvé (v Záporoží) použil bezpilotní letouny. Právě proto obyvatelé neslyšeli silné zvuky explozí. Podle prvních informací je jeden zraněný," napsal dnes Staruch na sociální síti Telegram.

Ruská armáda na Ukrajině stále častěji používá drony, které se po zasažení cíle zničí. Americký Institut pro studium války (ISW) uvedl, že ruské síly je vypouštějí především proti civilním cílům.

Dopoledne pak Staruch podle serveru Ukrajinska pravda informoval o dalším, tentokrát raketovém úderu na Záporoží. Šéf oblastní správy sdělil, že jedna ze střel zasáhla dvůr výškového domu a nejméně jeden člověk utrpěl zranění.

Rusko odmítá, že na Ukrajině útočí na civilní cíle. V minulých dnech Moskva prohlásila část Záporožské oblasti za ruskou, stejně jako i některá další ukrajinská území, nad kterými se jí podařilo při invazi na Ukrajinu získat kontrolu. Záporoží, které mělo před válkou přibližně 700.000 obyvatel, ale zůstává pod kontrolou Kyjeva. Ruskou anexi Kyjev i Západ odmítají jako nelegální zábor území.

Ruskem dosazené úřady v Chersonské oblasti dnes podle agentury TASS uvedly, že nejméně pět civilistů zahynulo a stejný počet jich byl zraněn, když ukrajinské síly při ostřelování zasáhly autobus, který jel zrovna přes most u obce Darivka.

Darivka se nachází v Ruskem okupované části Chersonské oblasti a tamní most je podle agentury Reuters jedním z mála přechodů přes řeku Inhulec, který mají pod kontrolou ruské invazní jednotky. Most má strategický význam, jelikož spojuje dvě Ruskem okupované oblasti regionu a nachází se jen zhruba 20 kilometrů severovýchodně od města Cherson.

Podobná prohlášení znepřátelených stran konfliktu nelze bezprostředně nezávisle ověřit.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A