Ruská Baltská flotila začala cvičit v Kaliningradské oblasti

vydáno:

aktualizace:
05.06.2023 16:00

Moskva - Více než 3500 ruských vojáků a čtyři desítky lodí se účastní cvičení Baltské flotily v Kaliningradské oblasti, oznámilo ruské ministerstvo obrany. Cvičení, které začalo dnes, potrvá do 15. června, dodalo. Kaliningradská oblast je nejzápadnější část Ruska, leží mezi Polskem a Litvou na pobřeží Baltského moře. V Baltské moři se koná také vojenské cvičení zemí Severoatlantické aliance Baltops, kterého se účastní na 50 lodí.

foto

Ilustrační foto - Námořníci ve slavnostní formaci na palubě ruské válečné lodi, 22. února 2023. ČTK/AP neuveden

Manévrům, které se odehrává na Baltu a ve vojenských prostorech Kaliningradské oblasti, velí velitel Baltské flotily, viceadmirál Vladimir Vorobjov.

Do cvičení je podle ministerstva zapojeno také až 25 letadel a vrtulníků a 500 kusů vojenské techniky.

V Baltském moři se do 16. června také koná cvičení zemí NATO Baltops, kterého se účastní na 50 lodí a 6000 vojáků, uvedla dnes agentura DPA. Cvičení, které se koná obvykle na začátku června, začalo v neděli v Estonsku. Podle německého admirála Thorstena Marxe Rusko o svých manévrech Severoatlantickou alianci neinformovalo. Marx neočekává, že by během cvičení hrozily provokace či incidenty. "Baltské moře je dostatečně velké," řekl agentuře DPA německý admirál. Podle něj je z ruské strany dosud patrná snaha se vyvarovat "nedorozumění". "To však neznamená, že to samé bude platit i zítra," dodal Marx.

Od rozpoutání války Ruska proti Ukrajině je Balt jedním z míst dotyku ruských ozbrojených sil a Severoatlantické aliance, která se na jaře rozšířila také o Finsko.

Minulý měsíc Moskva dvakrát hlásila, že vyslala stíhačky proti aliančním letounům - americkým bombardérům B-1 a francouzskému a německému hlídkovému stroji Atlantique 2 a PC-3 Orion - které se podle Ruska blížily k ruským hranicím.

Vztahy Ruska a západních zemí jsou na bodu mrazu od loňského zahájení ruské invaze na Ukrajinu. Západ v konfliktu podporuje Ukrajince, kterým dodává vojenskou a další pomoc.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A