Reuters: Ukrajinští vojáci cvičili městský boj v opuštěné Pripjati u Černobylu

vydáno:

aktualizace:
04.02.2022 21:34

Pripjať (Ukrajina) - Ukrajinské speciální jednotky, policie a národní garda uspořádaly cvičení ve městě Pripjať, které je opuštěné od černobylské jaderné katastrofy v roce 1986. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž Ukrajina provádí vojenská cvičení, zatímco se země připravuje na možnost konfliktu s Ruskem.

foto

Ukrajinské speciální jednotky, policie a národní garda uspořádaly cvičení ve městě Pripjať, které je opuštěné od černobylské jaderné katastrofy v roce 1986. ČTK/AP Mykola Tymchenko

Ukrajinské síly dnes v Pripjati střílely na opuštěné budovy a odpalovaly střely z minometů, popsal Reuters. Členové bezpečnostních složek podle něj uspořádali cvičení v zasněžených ulicích města, které lemují někdejší sovětské hotely či budovy, z nichž některé stále mají na sobě srpy a kladiva jako symboly někdejšího komunistického státu.

"Byla to bitva s polovojenskými milicemi v městském prostředí," řekl agentuře jeden z vojáků v bílé maskovací uniformě. Speciální jednotka přitom prováděla před cvičením i během něj kontrolu množství radiace.

Výcvik se totiž odehrál ve městě, které se nachází nedaleko jaderné elektrárny Černobyl, kde před téměř 36 lety explodoval reaktor a výsledkem byla nejhorší jaderná havárie v historii. Bezprostředně po ní zemřely asi tři desítky pracovníků elektrárny a hasičů, později následkům radiace podlehly tisíce lidí.

Obyvatele Pripjati tehdejší sovětské úřady evakuovaly. Většina oblasti kolem elektrárny je dnes pustinou prázdných budov, křovin a trosek, poznamenal Reuters.

Na západě Ukrajiny ve vojenském prostoru Javoriv dnes podle této agentury armáda uspořádala jiné cvičení, při němž zkoušela protitankové střely, odpalovací zařízení a další vojenskou techniku, kterou Ukrajině poskytly Spojené státy.

Rusko shromáždilo na hranicích s Ukrajinou desítky tisíc vojáků a Západ varuje před možnou invazí. Moskva popírá takové plány a zároveň požaduje od Západu bezpečnostní záruky, včetně závazku, že nedovolí vstoupit Ukrajině do NATO. V případě ignorování svých požadavků Rusko hrozí blíže nespecifikovanými kroky.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A