Řecko se zaměří na hledání nových nalezišť zemního plynu

vydáno:

aktualizace:
12.04.2022 12:18

Atény - Řecko se spolu se soukromými investory zaměří na hledání nových nalezišť zemního plynu. Oznámil to řecký premiér Kyriakos Mitsotakis, informovala řecká média. Atény chtějí mít do konce roku 2023 jasno, zda má země k dispozici zásoby, které bude moci využít. Řecko se dlouhodobě pře s Tureckem o vymezení námořních ekonomických zón ve východním Středomoří, kde plyn hledá Ankara.

foto

Ilustrační foto - Sluneční paprsky pronikají skrze mraky na aténský Acropolis. ČTK/AP Petros Giannakouris

Podle Mitsotakise má vláda "povzbuzující signály" o možné domácí těžbě plynu. "Pokud zjistíme významná naleziště plynu, tak naše národní bohatství nahradí náš dovoz," uvedl Mitsotakis.

Řecko se podobně jako další země Evropské unie se snaží nalézt způsoby, jak snížit odběr plynu z Ruska. Dovozem z této země Řecko pokrývá zhruba 40 procent své roční spotřeby. Kvůli konfliktu na Ukrajině vláda minulý týden oznámila, že umožní prodloužit provoz uhelných elektráren a zvýšit těžbu uhlí.

Podle deníku Kathimerini se průzkum zaměří především na moře u západního pobřeží Řecka a na západ do Kréty. Tím by se země měla vyhnout konfliktu s Tureckem, s nímž vede spor o oblasti u východní námořní hranice. V posledních letech Řecko či Kypr opakovaně kritizovaly Ankaru za geologické průzkumy ve východním Středomoří. Ty slouží mimo jiné k odhadu zásob ropy a plynu. Ankara výtky odmítá a tvrdí, že působí ve své zóně výlučného ekonomického zájmu. Na vymezení hranic nejsou země dlouhodobě schopné se shodnout.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A