Řecko na letní turistickou sezonu zruší většinu pandemických opatření

vydáno:

aktualizace:
13.04.2022 13:25

Atény - Řecko na letní turistickou sezonu zruší většinu pandemických opatření. Oznámil to ministr zdravotnictví Thanos Plevris. Vláda však podle něj zváží jejich opětovné zavedení na začátku září. Počet lidí nakažených koronavirem a pacientů hospitalizovaných s covidem-19 zůstává v zemi stále relativně vysoký, informovala agentura EFE.

foto

Turisté u chrámu Parthenón v aténské Akropoli - ilustrační foto. ČTK/AP Thanassis Stavrakis

Od 1. května vláda zruší povinnost prokazovat se při vstupu do vnitřních prostorů barů, restaurací, divadel či kin covidovými certifikáty. Do těchto míst tak budou smět zhruba po roce vstoupit i lidé, kteří nejsou očkovaní proti covidu-19. Od 1. června navíc přestane v Řecku platit povinnost nosit roušky ve vnitřních prostorech. Atény také zvažují, že zruší povinnost prokazovat se evropským covidovým certifikátem při příjezdu na řecké území ze zahraničí.

Nová opatření zůstanou v platnosti přinejmenším do 31. srpna. Vláda zváží, zda je obnoví na začátku září.

Podle agentury EFE řecká vláda doufá, že se zvýší počet zahraničních turistů, kteří do země přicestují na letní dovolenou. Za celý loňský rok přijelo do Řecka 14,7 milionu návštěvníků ze zahraničí, což byl zhruba poloviční počet ve srovnání s rokem 2019.

Ministr Plevris uvedl, že opatření vláda ruší "na základě epidemických dat a doporučení odborníků". Tlak na řecké nemocnice však zůstává relativně vysoký a obsazenost lůžek vymezených pro nakažené covidem-19 na jednotkách intenzivní péče se stále pohybuje kolem 80 procent. Za poslední týden v zemi, kde žije zhruba 11 milionů lidí, v průměru zemřelo 65 nakažených denně. Ve srovnatelně velkém Česku to bylo průměrně 21 lidí denně.

S uvolněním opatření řecká vláda klade při ochraně proti koronavirové nákaze ještě větší důraz na očkování proti covidu-19. Od příštího týdne umožní registraci na čtvrtou dávku také lidem starším 60 let bez závažných zdravotních komplikací. Současně ale od pátku přestane pokutovat seniory, kteří nedodrželi povinné očkování. Alespoň dvě dávky vakcíny si v zemi nechalo podat 71 procent lidí.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A