Řecko a Norsko vyhostí celkem 15 ruských diplomatů

vydáno:

aktualizace:
06.04.2022 14:28

Atény/Oslo/Moskva - Řecko vyhostí ze svého území 12 ruských diplomatů v souvislosti s ruským útokem na Ukrajinu. Dnes to podle agentury Reuters oznámilo tamní ministerstvo zahraničí. Rusko přijme v reakci na krok Řecka patřičná protiopatření, zareagovala podle agentury TASS mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová. Tři ruské diplomaty se rozhodlo vyhostit také Norsko.

foto

Norsko - vlajka - ilustrační foto. ČTK/AP

Evropské země v posledních dnech dohromady prohlásily za nežádoucí osoby přes 200 ruských diplomatických pracovníků.

Řecké ministerstvo zahraničí podle svého vyjádření již o rozhodnutí informovalo velvyslance Ruska v Řecku. Ruští diplomaté, kterých se vyhoštění týká, se podle Atén nechovali v souladu s mezinárodními pravidly.

"Rusko na to poskytne odpovídající odpověď," řekla krátce po oznámení Atén Zacharovová.

Norské ministerstvo zahraničí dnes oznámilo, že ze země vyhostí tři ruské diplomaty. Podle Norska se zabývali aktivitami neslučitelnými s diplomatickým statusem.

"Není náhodou, že k vyhoštěním dochází v tuto chvíli," uvedla norská šéfka diplomacie Anniken Huitfeldtová v prohlášení. "Děje se tak v době, kdy je svět šokován zprávami o zločinech ruských sil vůči civilistům, především pak v ukrajinském městě Buča. V této situaci věnujeme zvlášť silnou pozornost nežádoucím ruským aktivitám v Norsku," dodala.

Francie s Německem v pondělí vyhostily ze země dohromady 75 diplomatů, jejichž činnost byla podle Paříže a Berlína v rozporu s evropskými bezpečnostními zájmy. Na tento krok o den později navázalo podobným způsobem několik dalších států včetně Itálie, Španělska, Dánska a Švédska.

Kreml vyhošťování ruských diplomatů z evropských zemí odsoudil.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A