Putin hovořil o rozvoji vztahů se spojenci, zlehčoval dopad sankcí

vydáno:

aktualizace:
26.05.2022 14:01

Moskva/Biškek - Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve vystoupení před postsovětskými spojenci z Euroasijské hospodářské unie prohlásil, že západní sankce Rusko posílily. Jako příklad uvedl, že Rusko, které v minulosti obilí dováželo, se stalo prvořadým vývozcem pšenice.

foto

Ruský prezident Vladimir Putin ČTK/AP Sergei Guneyev

"Rusko zůstává největším vývozcem pšenice na světě, číslo jedna. A to jsme (ji) ještě nedávno kupovali a teď ji prodáváme, přičemž jsme světovou jedničkou," prohlásil ruský prezident. Připustil, že Spojené státy či Čína mají větší sklizně než Rusko, ale dodal, že také mají větší vlastní spotřebu, a tak Rusko je jedničkou na světovém trhu.

Rusko poté, co na konci února vojensky napadlo sousední Ukrajinu, zablokovalo ukrajinské černomořské přístavy a zemi tak export její pšenice znemožnilo. OSN v této souvislosti varuje před hladomorem v některých chudých zemích, Ukrajina totiž byla až do války jedním z největších vývozců obilí, kukuřice a slunečnicového oleje na světě. Ruská invaze tyto dodávky zastavila a například v přístavních skladech v Oděse se nahromadily statisíce tun pšenice.

Putin dnes také tvrdil, že odchod některých západních společností z Ruska po rozpoutání války proti Ukrajině byl možná tím nejlepším, co mohlo zemi potkat. Zdůraznil, že pokračuje program nahrazování dovozu ruskou výrobou.

Poznamenal také, že Rusové, kteří si dříve dopřávali luxusní zboží, na které Západ po vypuknutí války uvalil sankce, si jej budou dopřávat i nadále, jen je to vyjde dráž. Za podstatnější pro rozvoj země ale pokládá mít vlastní výzkumná a vývojová střediska.

Putin prostřednictvím videa vystoupil na fóru Euroasijské hospodářské unie pořádaném v Biškeku. Členům unie, jimž jsou kromě Ruska také Arménie, Bělorusko, Kazachstán a Kyrgyzstán, ruský prezident při této příležitosti řekl, že největší prioritou Moskvy, je "budovat vztahy s našimi bezprostředními, přirozenými sousedy", se kterými Rusko sdílelo společnou ekonomiku v rámci Sovětského svazu.

Arménie s Ruskem geograficky nesousedí.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A