Prvním projektem nové Digitální a informační agentury má být eDokladovka

vydáno:

aktualizace:
30.03.2023 15:33

Praha - Od dubna začne fungovat Digitální a informační agentura jako ústřední orgán státní správy zodpovědný za řízení digitalizace státu. Jejím prvním velkým projektem bude digitální peněženka neboli eDokladovka, která bude sloužit pro identifikaci lidí prostřednictvím mobilu namísto plastového občanského průkazu. Platit by měla od začátku příštího roku. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl zástupce ředitele agentury Petr Kuchař.

foto

Vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti) promluvil na tiskové konferenci k zahájení činnosti Digitální a informační agentury (DIA), která bude mít na starosti digitalizaci veřejné správy, 30. března 2023, Praha. V pozadí zleva zástupce ředitele DIA Petr Kuchař a ředitel DIA Martin Mesršmíd. ČTK Svoboda Jaroslav

K zavedení eDokladovky bude podle něj potřeba změna zákonů, které dosud umožňovaly identifikaci pouze prostřednictvím fyzického občanského průkazu. Podobný digitální identifikační doklad vzniká i na úrovni Evropské unie. Druhým letošním projektem je vytvoření mandátního registru, aby stát věděl, koho kdo při různých agendách může zastupovat.

Podle místopředsedy vlády pro digitalizaci Ivana Bartoše (Piráti) je vznik nezávislého úřadu s vlastním rozpočtem pro digitalizaci klíčová. Podobné instituce podle něj fungují i v dalších digitálně vyspělých zemích, jako je Finsko, Dánsko, Estonsko nebo Velká Británie. "Vzniká silná centrální instituce, která dokáže realizovat změnu služby občanům, ale pomáhat i ostatním resortům," dodal Bartoš.

Digitální a informační agentura bude mít pod sebou správu a provoz základních registrů, provoz datových schránek, kontaktních míst Czech POINT nebo provoz portálů veřejné správy a občana. Náklady na její založení se pohybují kolem 150 milionů korun a dalších 170 milionů by mělo jít na vytvoření kompetenčních center, která budou pomáhat jednotlivým resortům s velkými IT projekty. Provozní náklady v dalších letech budou částečně hrazené z prostředků delimitovaných z rozpočtu ministerstva vnitra.

Jádrem agentury jsou dosavadní správa základních registrů a odbory hlavního architekta a eGovernmentu ministerstva vnitra. Z nich přejde do agentury asi 160 lidí. Dalších 20 lidí agentura najme. Další odborníci budou pracovat v kompetenčních centrech.

Státní digitální agentura je podle expertky na IT a generální ředitelky skupiny Creative Dock Gabriely Teissing důležitý krok k digitální transformaci veřejné správy v Česku. "Ta byla dosud zpomalena roztříštěnými kompetencemi a nedostatečnou koordinací. Spojení mezinárodního know-how a českého technologického talentu může nabídnout slibné možnosti. Česká republika by tak mohla zmenšit digitální propast a zvýšit svou konkurenceschopnost,“ podotkla.

Digitalizace státu a automatizace procesů je podle technického ředitele společnosti OR-CZ Jana Kelči nutným krokem, stát by ale neměl opomenout ani resort zdravotnictví. "Hned se může nová agentura zaměřit například na pravidla zpracování zdravotnických dat, která připraví mimo jiné vstupy pro lepší prevenci. Digitalizace musí navázat na soukromé projekty, které už dávno fungují i bez státní podpory, a systém by se měl inspirovat procesy, jak je známe z technologicky vyspělejších zemí,“ dodal.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A