Průzkum: Po zákazu v restauracích pětina lidí kouří méně, přestal jen málokdo

vydáno:

aktualizace:
01.06.2022 00:04

Praha - Po zákazu v restauracích v roce 2017 podle průzkumu pětina lidí kouří méně cigaret než před ním. Přestal přibližně jeden člověk ze sta a tři lidé ze sta nahradili klasické cigarety některou z alternativ. Vyplývá to z Národního výzkumu užívání tabáku a alkoholu v ČR 2021 Státního zdravotního ústavu (SZÚ) na reprezentativním vzorku 1788 osob. Poslední květnový den byl v roce 1988 vyhlášený Světovým dnem bez tabáku.

foto

Kouření, cigareta, popelník - ilustrační foto. ČTK Ožana Jaroslav

Před pěti lety v tento den začal v ČR platit takzvaný protikuřácký zákon. Kromě restaurací zákaz kouření zavedl také v kinech, divadlech, na sportovištích a dětských hřištích nebo na nástupištích a zastávkách hromadné dopravy. Návrhy na omezení kouření v restauracích se v Česku připravovaly zhruba 30 let.

Dvě třetiny kuřáků mezi respondenty průzkumu své chování po této legislativní změně nezměnily. Kouření omezilo shodně 22 procent respondentů z řad žen i mužů. Aby se lidé úplně vzdali cigaret po zákazu kouření v restauracích, příliš časté nebylo.

"V důsledku změny zákona 1,4 procenta přestalo kouřit, zatímco v roce 2020 tuto skutečnost uvedlo pouze 0,5 procenta kuřáků," uvedli autoři výzkumu. Asi tři procenta respondentů vyměnila klasické cigarety za alternativy, častěji za elektronickou cigaretu a asi třetina za zahřívaný tabák.

Napříč věkovými a vzdělanostními skupinami ale lidé k zákazu kouření ve veřejných prostorách přistoupili podle výsledků průzkumu různě. Nejvíc kouření po zákazu kouření omezili lidé ve věku 45 až 64 let, k alternativám nejčastěji přešli mladší ve věku 25 až 44 let a lidé s maturitou.

S kouřením kvůli tomuto omezení nejčastěji úplně přestali mladí do 24 let (3,8 procenta) a vysokoškoláci (tři procenta). Ti také nejčastěji kouří méně (29,9 procenta). Nic se nezměnilo pro tři čtvrtiny kuřáků žijících na venkově a téměř 80 procent se základním vzdělání nebo vyučených.

Odborníci před zavedením zákazu kouření v restauracích upozorňovali zejména na rizika pasivního kouření, tedy vystavení nekuřáků včetně například zaměstnanců stravování cigaretovému kouři. Právě restaurace či kluby byly podle nich také často místem, kde si lidé zapálili poprvé.

Celkově loni podle průzkumu kouřilo cigarety 24,4 procenta osob starších 15 let. Denně loni kouřilo 22 procent mužů a 13,3 procenta žen. Elektronické cigarety loni užívalo 7,4 procenta populace a zahřívaný tabák asi 6,9 procenta. Meziročně podíl podíl uživatelů těchto alternativ vzrostl asi o třetinu.

Zhruba dvě třetiny kuřáků chce s cigaretami přestat, za svůj život mají desítky pokusů. Bez pomoci lékařů se to ale podaří jen zhruba čtyřem lidem ze sta. Vznikla proto specializovaná centra, pomoc lze ale získat také u praktických lékařů nebo v některých lékárnách. Na pomoc se závislostí na tabáku existují i léky.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Štítky:
Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A