Průvodu s palladiem země české se dnes v Praze zúčastnily desítky lidí

vydáno:

aktualizace:
27.09.2022 17:56

Praha - Desítky věřících se dnes v Praze zúčastnily tradičního průvodu s palladiem země české. Gotický reliéf madony s Ježíškem patří k symbolům české státnosti a je mu připisována ochranná moc pro země české. Slavnostní událost začala v poledne ve svatojiřské bazilice na Pražském hradě mší ke cti svaté Ludmily a svatého Václava. Procesí, které se během odpoledne zastavilo u několika pražských chrámů, dorazilo před 17:00 k soše svatého Václava na Václavském náměstí. Hlavním pořadatelem bylo Hnutí duchovní obnovy národa.

foto

Svatováclavské putování Prahou s Palladiem země české, obrazem Staroboleslavské madony, který je po staletí jedním ze symbolů české státnosti, 27. září 2022, Praha. ČTK Krumphanzl Michal

Procesí, v čele s duchovním Jiřím Koníčkem, vyšlo ze svatojiřské baziliky krátce po 13:00. Poté zazněla modlitba za prezidenta Miloše Zemana a politické činitele. Následně průvod zamířil do katedrály svatého Víta, kde se lidé pomodlili u hrobu svatého Václava ve Svatováclavské kapli. Z chrámu procesí zamířilo na Hradčanské náměstí, kde věřícím požehnal pražský arcibiskup Jan Graubner.

Věřící později také uctili Pražské Jezulátko v kostele Panny Marie Vítězné v Karmelitské ulici a pokračovali do kostela svatého Františka z Assisi na Křižovnickém náměstí. Tam se pomodlili ke svaté Anežce České. Dalšími zastávkami byly kaple Staroměstské radnice a kostel Matky Boží před Týnem, kde procesí uctilo milostný obraz Panny Marie Rynecké. Na Václavském náměstí nakonec zazněla modlitba za národ u sochy svatého Václava.

Palladium země české neboli Staroboleslavské palladium pochází patrně až z 80. let 14. století, legendami však bylo svázáno se svatou Ludmilou, svatým Václavem, ale i s dalšími zemskými patrony - svatými Cyrilem a Metodějem, svatým Vojtěchem či se svatým Janem Nepomuckým. Palladium, které podle legend svatý Václav nosil po celý svůj život na prsou, je dnes trvale umístěno ve Staré Boleslavi a vystavuje se pouze výjimečně. Pražské procesí neslo jeho kopii. Ochranný štít palladium provázel podle katolické tradice svatého Václava, když se vydával z Pražského hradu k dojednání smíru s nepřáteli, k ochraně Prahy a zajištění pokoje v českých zemích.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Štítky:
Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A