Prskavce zklamalo, že kanoistická federace schválila návrat Rusů do soutěží

vydáno:

aktualizace:
02.05.2023 16:12

Praha - Vodní slalomář Jiří Prskavec byl velmi zklamaný, že Mezinárodní kanoistická federace (ICF) schválila návrat ruských a běloruských závodníků do mezinárodních soutěží. Rozhodnutí jej zaskočilo o to více, že spoluvytvářel s britskou reprezentantkou Eilidh Gibsonovou dotazník pro závodníky, z nichž se drtivá většina postavila proti startu zemí, které vedou vojenskou invazi na Ukrajině. V rozhovoru s novináři dnes český kajakář řekl, že o věci bude hovořit i s předsedou Thomasem Konietzkem.

foto

Ilustrační foto - Vodní slalomář a olympijský vítěz Jiří Prskavec během tiskové konference ke zhodnocení uplynulé sezóny. 12. září 2022, Praha. ČTK Svoboda Jaroslav

"Jsem hodně naštvaný. Těch odpovědí nepřišlo málo a výsledek byl jednoznačný. Řekněme, že 80 procent hlasovalo pro úplné vyloučení Ruska a Běloruska a dalších 15 by je tam pustilo po odsouzení války," řekl Prskavec. "V tomto duchu jsme zaslali na Mezinárodní kanoistickou federaci dopis, s tím že je to vůle slalomových závodníků. A oni to udělali podle sebe," uveld olympijský vítěz z Tokia.

ICF uvedla, že se do mezinárodních soutěží mohou vrátit závodníci, kteří nepodporují invazi na Ukrajinu. V takovém případě by mohli startovat pod neutrální vlajkou. Na základě jakých podnětů ICF rozhodla Prskavec, netušil. Dvojnásobný mistr světa by měl tento týden hovořit s předsedou federace Konietzkem.

"Předpokládám, že mi bude chtít vysvětlit jejich rozhodnutí. Vždy nám říkali, že na závodnících záleží, ale v tuhle chvíli to rozhodnutí nebylo na základě vůle závodníků. Bylo na základě nějakých politických bojů uvnitř federace. Mrzí mě to. V takový moment totiž sport malinko prohrál," uvedl Prskavec.

Termín návratu ruských a běloruských do závodů zatím ICF neupřesnila. Uvedla však, že všechny žádosti o start projdou přísným schvalovacím procesem. "Ve chvíli, kdy ale mají (ruští závodníci) fotku s Lavrovem na sociálních sítích, tak tam nemají co dělat. Sergej Lavrov (ministr zahraničí) je čestný předseda Ruské kanoistické federace, takže s ním mají fotku prakticky všichni, kteří jsou dobří," konstatoval Prskavec.

Problémem je i propojení sportu se státním sektorem. "Náš sport není sponzorsky silný a lidé jsou závislí na státu, za který jezdí, protože ten je platí a financuje jim přípravu. Rusové tam tedy nemají být, protože stejná vláda platí i tu válku. Přijde mi to absurdní. Počkám si ale na finální stanovisko, s jakým ICF přijde. Pokud třeba řeknou, že nesmí být v armádě, tak tam stejně nepojedou, protože tam jsou podle mě všichni," uvedl rodák z Mělníka.

Podle devětadvacetiletého reprezentanta se v dotaznících proti startu Rusů a Bělorusů vyjadřovali i Ukrajinci. "S Eilidh jsme to procházeli a bylo to strašně smutný. Při představě, že jsou zavření, nemohou trénovat a každému z nich umřel někdo blízký, je těžké říct, že Rusové strávili tři měsíce přípravou v Emirátech. Bylo to hodně smutný a tím spíše nechápu to rozhodnutí, které padlo," podotkl Prskavec.

Nelíbil se mu ani krok ICF nechat rozhodnutí na pořadatelích, zda schválené neutrální účastníky do svých soutěží pustí. Například organizátoři Světového poháru v pražské Troji nadále sankce uvalené na Rusko a Bělorusko podporují. "Myslím, že přehodili rozhodnutí na organizátory, což je podle mě úplně špatně. Může dojít k paradoxním situacím, kdy Rusové pojedou tři závody a čtyři ne," dodal Prskavec.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A