Prodejci obytných aut: dodací lhůty se prodlužují, teď porostou ceny

vydáno:

aktualizace:
21.10.2021 14:27

Brno - Obrovská poptávka po obytných vozech a karavanech, která začala s pandemií covidu loni v létě, pokračuje i v letošním roce. Vzhledem k tomu, že roste v celé Evropě, výrobci nestíhají dodávat, a čeští zákazníci tak čekají na obytná auta nejméně rok. Oboru se navíc dotýkají i potíže s nedostatkem komponentů, výrobci tak oznámili zvyšování cen, řekli dnes ČTK na výstavě Caravaning Brno zástupci prodejců i Asociace kempování a karavaningu ČR.

foto

Na brněnském výstavišti začala 21. října 2021 mezinárodní výstava karavanů a obytných automobilů Caravaning Brno.  ČTK Hlaváčová Monika

"Poptávka loni raketově vzrostla v celé Evropě, takže se čekací lhůty velmi prodloužily. Zatímco dřív se nejpopulárnější 3,5tunové vozy dodávaly už za půl roku až za rok, dnes dodací lhůta na 12 měsících začíná. Rostou všechny segmenty, od obytných dodávek až po luxusní vozy," řekl zakladatel Asociace kempování a karavaningu ČR Jan Bordovský. Podle něj je momentálně v Česku registrováno a v provozu 60.000 obytných aut a karavanů, jde ale pouze o přibližný počet.

Prodejci obytných vozů musí v současnosti řešit nejen nedostatek aut na trhu, ale také nejistotu ohledně ceny. "Situace se mění právě v těchto dnech zejména kvůli výpadku výroby automobilky Fiat, která vyrábí nejpoužívanější podvozky obytných vozů. Výrobci se snaží sehnat náhrady, ale podvozky od konkurenčních výrobců by mohly cenu obytných aut zvednout o 20 až 30 procent. Zatím čekáme. Počítáme s razantnějším růstem ceny u obytných vozů, ceny karavanů porostou nejspíš pouze o jednotlivá procenta," předpokládá ředitel společnosti Hykro Petr Havlíček.

Za staré ceny výrobci dodají už objednaná auta, všechny nové kontrakty ale budou zohledňovat novou cenu. To potvrzuje i Filip Guryča ze společnosti Blue Rent. "Máme na stánku vytištěné ceníky, které ale už v tento moment neplatí. Všechny podepsané smlouvy mají dovětek, že konečná cena se bude řídit ceníkem v době dodání. Předpokládám, že v příštím čtvrtletí poroste cena u luxusních obytných vozů o čtyři procenta, u nejpopulárnější kategorie 3,5 tuny to bude nejspíš sedm procent," dodal Guryča.

Důvodem pro zdražení je kromě výpadku výroby v některých automobilkách také dražší doprava. Výrobci obytných aut nyní větší zakázky odmítají.

Výstava Caravaning Brno začala na brněnském výstavišti dnes a potrvá do neděle. Karavany i obytné vozy jsou vystavené v pavilonech V a F, součástí výstavy je také bazar.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A