Prodej nových aut v Rusku listopadu meziročně klesl téměř o 62 procent

vydáno:

aktualizace:
06.12.2022 14:50

Moskva - Ruský automobilový trh v listopadu pokračoval v silném poklesu. Prodej nových aut se meziročně snížil o 61,6 procenta na 46.403 vozů. Od začátku roku do konce listopadu byl prodej aut nižší o 60,9 procenta, uvedlo dnes ve své zprávě podnikatelské sdružení AEB. Odvětví se potýká s problémy kvůli protiruským sankcím a utlumení poptávky.

foto

Automobily na továrním parkovišti v Togliatti. Ilustrační foto. ČTK/AP Mstyslav Chernov

Prodej aut se snižuje od února, kdy Moskva vyslala vojáky na Ukrajinu. Západní země v reakci na to zavedly vůči Rusku sankce, které mimo jiné ztížily přístup k součástkám. Několik zahraničních výrobců také v Rusku pozastavilo činnost. Podle analytiků je pro toto odvětví těžkou ranou také omezená poptávka v celé ekonomice v souvislosti s klesající životní úrovní a zvýšenou inflací.

Škoda Auto začátkem března oznámila, že kvůli ruské invazi na Ukrajinu přeruší výrobu ve svých ruských závodech v Kaluze a Nižném Novgorodu a zastaví export aut do Ruska. V loňském roce pro ni bylo Rusko druhým největším trhem. Zpráva AEB ukázala, že prodej vozů Škoda v listopadu klesl o 90 procent na 524 vozů. Za leden až listopad se snížil o 78 procent. Model Škoda Rapid se v listopadu dostal mezi 25 nejprodávanějších modelů, za 11 měsíců roku mu patří 12. příčka.

Rusko v listopadu zahájilo výrobu obnovené automobilové značky ze sovětské éry Moskvič v závodě nedaleko Moskvy, kterého se vzdala francouzská automobilka Renault. Zdroje agentury Reuters uvedly, že při výrobě vozu byl použit design, konstrukce a platforma čínské firmy JAC, díly byly dodány z Číny a v Rusku pouze smontovány.

Po zahájení konfliktu na Ukrajině podnikatelské sdružení AEB aktualizovalo výhled prodeje nových aut v Rusku na letošní rok a nyní počítá s poklesem zhruba o 50 procent místo původně očekávaného růstu o 3,3 procenta. Loni prodej aut v zemi vzrostl o 4,3 procenta. AEB zastupuje evropské firmy působící v Rusku.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A