Prezidenti: Spojenectví USA a Jižní Koreje odstrašuje KLDR

vydáno:

aktualizace:
21.05.2022 11:28

Soul - Spojené státy a Jižní Korea se shodly na zesílení opatření s cílem účinněji odstrašit Severní Koreu a na rozšíření spolupráce na řadě kroků, které se týkají oblastí od bezpečnosti v kybernetickém prostoru přes jadernou energetiku až po regionální bezpečnost a dodavatelské řetězce. Vyplývá to ze společného prohlášení po dnešním setkání nového jihokorejského prezidenta Jun Sok-jola a jeho amerického protějšku Joea Bidena v Soulu.

foto

Americký prezident Joe Biden (vpravo) a jeho jihokorejský protějšek Jun Sok-jol se setkali 21. května 2022 v Soulu. ČTK/AP Evan Vucci

Biden řekl, že sedmdesátileté spojenectví mezi Spojenými státy a Jižní Koreou bylo postaveno na odmítání změn hranic silou, na spolupráci při odstrašování KLDR a na udržování svobody a otevřenosti indopacifického regionu. Prezidenti ale zároveň vyjádřili připravenost jednat s Pchjongjangem.

Jun zdůraznil, že dalšími důvody k rozvíjení vzájemného spojenectví je transformace obchodních a dodavatelských řetězců. Spojené státy a Jižní Korea by podle něj měly spolupracovat například na výrobě baterií a polovodičů.

Biden zahájil svou první návštěvu Asie ve funkci amerického prezidenta ve čtvrtek, kdy se po příletu do Jižní Koreje vydal do výrobního centra polovodičů Samsung Electronics a poprvé se setkal s Junem. Ten se ujal vedení země 10. května a slíbil, že s Washingtonem prohloubí vztahy.

Agentura AP k tomu poznamenala, že obě strany hledají cestu, jak nejlépe prověřit jadernou hrozbu ze strany komunistické Severní Koreje, a to v době, kdy je malá naděje na skutečná diplomatická jednání o této záležitosti.

Kvůli ohrožení ze strany Severní Koreje chtějí Washington a Soul rozšířit rozsah společných manévrů. Prezidenti se podle společného prohlášení shodli na zahájení příslušných rozhovorů. Totéž platí i pro výcvik a další vzdělávání vojáků. Biden Juna ujistil, že USA jsou nadále odhodlány v případě potřeby na obranu Jižní Koreje "v plném rozsahu" amerických vojenských kapacit, a to včetně jaderných i konvenčních zbraní a raketových obranných systémů. V Jižní Koreji je umístěno na 28.000 amerických vojáků, uvedla agentura DPA.

Biden také řekl, že obě země jsou připraveny usilovat o úplnou denuklearizaci Severní Koreje. Jihokorejský prezident upozornil, že Pchjongjang posiluje své jaderné schopnosti a že se svým americkým protějškem hovořil také o možném vyslání bojových letounů a bombardérů do Jižní Koreje. Podle společného prohlášení se prezidenti shodli tako na rozšíření spolupráce při odrážení kybernetických hrozeb z KLDR.

Prezidenti také zdůraznili, že cesta k dialogu s KLDR zůstává otevřená. Biden poznamenal, že na případné setkání se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem přistoupí jen v případě, že to bude Kim myslet upřímně.

Biden svému jihokorejskému protějšku řekl, že vzájemné spojenectví je založeno na "sdílené oběti" a bude postaveno na novou úroveň, neboť důraz na národní bezpečnost zesiluje dodatečným zaměřením na obchod a technologie.

Podle prohlášení Bílého domu oba lídři potvrdili, že chtějí rozšířit svou pozornost i mimo Korejský poloostrov, aby se vypořádali s globálními problémy včetně ohrožení mezinárodního pořádku založeného na pravidlech, jako je teď ruská invaze na Ukrajinu. Mimo jiné sdíleli znepokojení nad rychlým šířením covidu-19 v Severní Koreji a vyjádřili podporu spolupráci s mezinárodním společenstvím při poskytování pomoci.

Biden dnes řekl, že Spojené státy Severní Koreji nabídly vakcíny proti covidu-10, ale nedostalo se jim odpovědi. "Nabídli jsme vakcíny nejen Severní Koreji, ale také Číně a jsme připraveni to učinit okamžitě," ujistil Biden, kterému podle průzkumu agentury AP a centra NORC z tohoto týdne klesla podpora mezi Američany na nejnižší úroveň od začátku mandátu.

Po třídenní návštěvě Soulu odcestuje americký prezident do Japonska, kde cestu po Asii 24. května zakončí na summitu skupiny Quad.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Štítky:
Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A