Prezident ČLK Kubek kritizoval ministerstvo, podle něj neodpovědělo na připomínky

vydáno:

aktualizace:
12.11.2022 15:47

Brno - Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek na sjezdu této profesní organizace v Brně označil jako arogantní přístup ministerstva zdravotnictví. Resort podle něj neodpověděl na připomínky komory k návrhu úhradové vyhlášky. Podle Kubka byla spolupráce s bývalým ministrem Adamem Vojtěchem (za ANO) špatná, spolupráce s Vlastimilem Válkem (TOP 09) ale podle něj není lepší. Válek na sjezdu promluvil dnes odpoledne a proti kritice se ohradil.

foto

Ilustrační foto - Volební sjezd České lékařské komory (ČLK) 19. června 2021 v Praze. Současný šéf komory Milan Kubek. ČTK Šimánek Vít

Vedení komory už dříve uvedlo, že nesouhlasí s návrhem úhradové vyhlášky, která by měla příští rok zaručit podle ministerstva zdravotnickým zařízením meziroční nárůst úhrad od pojišťoven o osm procent. ČLK chtěla růst úhrad o 13 procent. "Osm procent nepokrývá ani současnou inflaci. Mne velmi mrzí arogantní postoj ministerstva zdravotnictví, které nám na naše připomínky ani neodpovědělo. Ne, že je neakceptovalo, ale to se stalo poprvé, že úředníci ministerstva zdravotnictví vůbec neodpověděli," řekl dnes na sjezdu Kubek.

Dodal, že požádal o setkání i premiéra Petra Fialu (ODS) s argumentem, že úhrady musí pokrývat aspoň inflaci a že při růstu cen nejen energií budou mít zdravotnická zařízení značný problém. "Odpovědí mi byl slušný, byť poměrně asertivní dopis, že úhrada osm procent je maximum možného," řekl Kubek. Uvedl, že podle odpovědi zdravotníkům pomůže zastropování cen energií nebo, že vydělali na zrušení superhrubé mzdy. "Na tom vydělal každý, akorát státní rozpočet na to 'chcípne'," prohlásil prezident lékařské komory.

Válek se na sjezdu ohradil, že by s komorou nekomunikoval. "Nevzpomínám si, že kdykoliv jste pořádal o schůzku, že bych odmítl. A veřejně slibuji, že kdykoliv požádáte sekretariát ministra zdravotnictví o schůzku, vždycky vám a České lékařské komoře vyjdu vstříc a vždy si najdu čas, abychom tu schůzku absolvovali," prohlásil ministr. "Jsou věci, kde se neshodneme, a to je pochopitelné, neshodneme se ve všem. Jsou věci, kde se shodneme, a vždy se budu snažit, abychom tu shodu našli," dodal ministr.

Česká lékařská komora byla založena před 32 lety, 17. října 1990. Hájí profesní zájmy a čest lékařského povolání. Dohlíží na to, aby její členové vykonávali své povolání odborně a v souladu s etikou. Je největší stavovskou organizací lékařů a je oprávněna nad nimi vykonávat disciplinární pravomoc. Lékaře zastupuje při jednáních s ministerstvem a Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. Sdružuje přes 55.000 lékařů.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Štítky:
Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A