Předseda Dumy navrhuje zabavit majetek Rusům, kteří emigrovali

vydáno:

aktualizace:
24.01.2023 14:51

Moskva - Předseda dolní komory ruského parlamentu Vjačeslav Volodin znovu navrhl, aby se zabavoval majetek některým Rusům, kteří odešli ze země. S návrhem konfiskovat majetek ruských emigrantů, kteří "urážejí Rusko, jeho obyvatele, vojáky a důstojníky" přišel už nedávno. Napsala na tom stanice BBC na svém ruskojazyčném webu. Ruský parlament by mohl omezit automobilovou přepravu přes hranice, upozorňují také ruská média.

foto

Ilustrační foto - Předseda dolní komory ruského parlamentu Vjačeslav Volodin na snímku z 24. listopadu 2022. ČTK/AP neuveden

Majetek by se podle Volodina měl zabavit těm ruským emigrantům, kteří na Rusko "hází špínu", a přitom "žijí na jeho účet, dostávají dávky, honoráře, mají v Rusku nemovitosti, účty a byznys". Volodin dodal, že majetek by ponechal emigrantům, kteří "sedí a mlčí" a neočerňují ruské vojáky.

Ruské emigranty dnes v ruské Dumě kritizovala také šéfka kulturního výboru Jelena Jampolská. "Pro většinu těchto odešlých hvězd není Rusko vlast, ale krmná základna," prohlásila v projevu, který zveřejnil deník Kommersant.

Ruští zákonodárci kromě toho chystají úpravu zákona, která by zavedla při překročení hranice automobilem povinnost zarezervovat si dopředu termín a místo. Šéf dopravního výboru ruské Dumy Jevgenij Moskvičev agentuře RBK sdělil, že návrh se zatím má vztahovat pouze na kamionovou dopravu. Cílem je podle něj omezit zácpy.

Ruská nezávislá média včetně serveru The Bell ale upozornila, že ze zveřejněného textu navrhovaných úprav omezení na kamionové dopravce nevyplývá. V dokumentu se naopak hovoří i o soukromých osobách. Novela zákona by po schválení parlamentem mohla začít platit už od začátku března.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes odmítl navrhovanou úpravu komentovat. Pesko podle agentury TASS novinářům řekl, že Rusko má zájem na tom, aby se do země vrátili cenní kvalifikovaní specialisté včetně těch z oblasti IT.

Mnoho Rusů přiměla k odjezdu ze země částečná mobilizace, kterou ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil loni v září. Na některých hraničních přechodech se krátce po vyhlášení tvořily dlouhé kolony. Na hranicích s Gruzií lidé čekali i několik dní.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A