Pražský summit potvrdil absolutní izolaci Ruska, řekl Morawiecki

vydáno:

aktualizace:
06.10.2022 23:07

Praha - Dnešní pražské jednání prezidentů a premiérů evropských zemí ukázalo absolutní izolaci Ruska a jeho agresivní politiky vůči Ukrajině. Novinářům to večer řekl polský premiér Mateusz Morawiecki, podle něhož žádný z lídrů nehovořil o kompromisech s Moskvou. Šéf polské vlády rovněž prohlásil, že země Evropské unie musí ukázat jednotu a společně se co nejrychleji odstřihnout od energií z Ruska.

foto

První jednání širšího formátu evropských zemí, Evropského politického společenství 6. října 2022, Praha. Polský premiér Mateusz Morawiecki. ČTK Šulová Kateřina

Polsko patří v Evropě k nejhlasitějším stoupencům Ukrajiny a zastáncům tvrdého přístupu k Moskvě. "Rusko je v absolutní izolaci. Tento summit je úspěchem, protože ukázal jednotu zemí toužících po míru a odsuzujících agresivní politiku Ruska," řekl Morawiecki po jednání s kolegy z více než čtyř desítek evropských států.

Polský premiér ocenil, že formát Evropského politického společenství umožnil účast britské premiérky Liz Trussové, jejíž země je dalším státem výrazně finančně i vojensky podporujícím Ukrajinu.

Morawiecki zároveň zpochybnil, že by v Evropské unii nabourával jednotu maďarský premiér Viktor Orbán, který v posledních měsících usiluje o mírnější podobu protiruských sankcí než většina ostatních zemí.

"Nebránil osmému balíku, nic neblokoval," řekl s odkazem na dnes schválenou sankční sadu polský premiér na adresu Orbána, jehož dlouhodobě dobrý vztah s Varšavou se kvůli různému pohledu na válku na Ukrajině zkomplikoval.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A