Prahou prošel průvod s Moranou v podobě Zemana, skončila ve Vltavě

vydáno:

aktualizace:
08.03.2023 19:57

Praha - Zhruba stovka lidí dnes v průvodu došla z pražského Hradčanského náměstí na Karlův most, odkud shodila do Vltavy hořící Moranu v podobě končícího prezidenta Miloše Zemana. Happening kritiků Zemanova působení v úřadu uspořádalo sdružení Sametové posvícení, která pořádá každoroční karnevalové průvody. Zemanovi dnes o půlnoci skončí druhý prezidentský mandát, ve čtvrtek bude inaugurován jeho nástupce Petr Pavel.

foto

Happening Vynášení Zemany, který se uskutečnil při příležitosti posledního dne Miloše Zemana ve funkci prezidenta. Po vzoru lidového zvyku vynášení Morany byla vynesena z Hradu slaměná Zemana a na Karlově mostě byla spálena a vržena do Vltavy, 8. března 2023, Praha. ČTK Šimánek Vít

Lidé se začali na Hradčanském náměstí scházet kolem 17:30, na místě zahrál dvě protizemanovské písně písničkář Jaroslav Hutka. Průvod od Hradu vyrazil kolem 18:00 za doprovodu živé hudby a bubnování, hořící symbol končícího působení Zemana v úřadu lidé shodili do Vltavy před 19:00. Součástí průvodu byla i suita tvořená ukrajinskými ženami v tradičních krojích a českými vílami s věnci na hlavách. Akci si fotili i kolemjdoucí turisté, kterých však bylo zřejmě kvůli dešti na Karlově mostě méně než obvykle.

Organizátorka Olga Cieslarová před zahájením pochodu uvedla, že spolu se "Zemanou" lidé z Hradu vynášejí lživost, mstivost vulgaritu a aroganci, papalášství, buranství, nedostatek empatie, absenci sebereflexe, netransparentnost, ohýbání ústavy, vyvolávání rozkolů ve společnosti, předsudků a nenávisti nebo nadměrnou konzumaci alkoholu v pracovní době. "Marasmus a naprostou degradaci prezidentského úřadu, to právě dnes vynášíme," řekla.

Podobná akce se konala již v roce 2013, kdy v prezidentské funkci skončil Zemanův předchůdce Václav Klaus. Zeman si za deset let v prezidentské funkci vysloužil kritiku za řadu rozhodnutí a postojů. Podle kritiků prolamoval ústavní mantinely, byl příliš vstřícný k autoritářským režimům, obklopil se nedůvěryhodnými spolupracovníky a svými konfrontačními výroky rozděloval společnost.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Štítky:
Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A