Novela o sňatcích homosexuálů bude čelit návrhu SPD na zamítnutí

vydáno:

aktualizace:
01.06.2023 13:04

Praha - Novela o uzákonění možnosti manželství také pro páry stejného pohlaví bude čelit návrhu opozičního hnutí SPD na zamítnutí. Poslanec Karel Haas (ODS) pak chce, aby Sněmovna vrátila poslaneckou předlohu předkladatelům k přepracování. Dnešní pokračování úvodní debaty doprovodily i ostřejší spory. Vyvolalo je podpůrné vystoupení Martina Exnera z koaličního hnutí STAN, podle kterého tyto "kulturní války" podporuje Rusko. Proti jeho slovům se ohradili konzervativnější zákonodárci z vládních KDU-ČSL a ODS, ale i z opozičního hnutí ANO.

foto

Schůze Poslanecké sněmovny - ilustrační foto. ČTK Krumphanzl Michal

Sněmovna úvodní projednávání sňatků homosexuálů ani dnes nedokončila, stejně jako ve středu. Vrátí se k němu pravděpodobně nejdřív za dva týdny.

Exner uvedl, že Rusko se snaží "udělat z manželství pro všechny tabu, a tím ho zablokovat a společnost rozdělit". "Buď chceme být svobodná západní Evropa, kde stejnopohlavní páry se mohou brát třeba i v kostele. A nebo chceme být východní konzervativní periferie ruského stylu," prohlásil. Proti "nálepkování", že kdo má na manželství homosexuálů opačný názor, je proruský, vystoupili Vojtěch Munzar (ODS) a Aleš Dufek (KDU-ČSL). "Styďte se a nenálepkujte," vzkázal Exnerovi Munzar. Dufek označil Exnerova slova za vydírání a Renáta Zajíčková (ODS) za ně později žádala omluvu.

Poslanec ANO Milan Feranec podotkl, že se dosud dočítal, že kdo má pochyby o uzákonění manželství i pro homosexuály, je homofob. Exner to podle poslance ANO povýšil na označení, že je proruský. "Kde skončíme? To je ta racionální debata?" ptal se Feranec. Poslanec STAN na vystoupení kritiků jeho vyjádření už nereagoval.

Hnutí SPD podle svého zástupce Zdeňka Kettnera nechce zasahovat do institutu manželství, které se podle něho osvědčilo. "Zaměřme se na úpravu registrovaného partnerství, jde o průchozí cestu," uvedl a vznesl návrh na zamítnutí poslanecké novely občanského zákoníku.

Na značný rozsah rozdílů práv a povinností manželů a registrovaných partnerů upozornil Haas. "Pokud navrhovatelé zákona myslí vážně slova o vstřícnosti, naslouchání a respektu, měli bychom hledat kompromis," uvedl.

Zastánci manželství homosexuálů podobně jako při středečním zahájení úvodní debaty o předloze zmiňovali například narovnání práv. "Projednáváme zákon, který nemůže nikomu ublížit, ale může mnoha lidem pomoci," řekl Michal Zuna (TOP 09). Podle předsedy lidoveckých poslanců Marka Výborného diskuse není o právech, ale zejména o hodnotách. KDU-ČSL má podle Romany Bělohlávkové "střední cestu" týkající se práv homosexuálních párů připravenu. Zdůraznila, že nikdy nezvedne ruku pro to, aby se partnerství lidí stejného pohlaví označovalo manželstvím, a pro možnost adopcí dětí homosexuálními páry. "Přirozený řád světa nezměníme, ať už manželství pro všechny přijmeme, nebo nepřijmeme," poznamenala.

Lidé stejného pohlaví by podle novely občanského zákoníku měli v manželství stejná práva, jako je nyní mají žena a muž. Jde například o vznik společného jmění, nárok na vdovský a vdovecký důchod, o práva a povinnosti k dětem, které vychovávají, a o přístup k náhradní rodinné péči. Registrované partnerství, do něhož mohou homosexuálové a lesby vstupovat nyní, by jako institut prakticky zaniklo. Ve Sněmovně čeká na první čtení předloha jiné skupiny zákonodárců o ústavním zakotvení ochrany manželství jako svazku muže a ženy. Strany vesměs nechávají v takových záležitostech svým poslancům volné hlasování.

Obě předlohy Sněmovna projednávala už v minulém volebním období. Debatu o nich ale tehdy nedokončila.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A