Populace Kyjeva se vrátila téměř do předválečného stavu, řekl Kličko

vydáno:

aktualizace:
30.12.2022 20:28

Kyjev - Počet obyvatel Kyjeva se vrátil téměř na předválečnou úroveň. V rozhovoru s německým týdeníkem Der Spiegel to dnes uvedl starosta ukrajinské metropole Vitalij Kličko. Kyjevská správa dnes zároveň oznámila, že hlavní město od vpádu ruských jednotek na Ukrajinu před více než deseti měsíci čelilo 52krát vzdušným úderům. Zničeno bylo celkem 600 budov a 120 obyvatel Kyjeva včetně pěti dětí zahynulo.

foto

Starosta Kyjeva Vitalij Kličko ve své kanceláři v ukrajinské metropoli, 18. listopadu 2022. ČTK/AP John Leicester

"Počítáme, kolik se používá telefonů. Před válkou tu bylo 3,8 milionu lidí, v březnu - méně než milion, v červnu - dva, 2,5 milionu, teď je tu 3,6 milionu lidí. Na 300.000 z nich jsou registrovaní uprchlíci z jiných oblastí v zemi. Město je plné," uvedl Kličko. V rozhovoru také připomněl, že ruští vojáci se krátce po začátku války loni 24. února ze severu poměrně rychle přiblížili ke Kyjevu.

"Překvapilo nás, jak rychle Rusové dosáhli hranic našeho města. Teď jsme v historickém centru, Rusové odsud byli jen deset kilometrů," řekl starosta. Ruští vojáci se po neúspěšném pokusu o dobytí Kyjeva ze severu Ukrajiny stáhli v dubnu, své síly soustředili na postup na jihu a východě.

Od letošního října Moskva podnikla řadu vzdušných úderů, jejichž cíli jsou ukrajinská města a energetická infrastruktura po celé zemi. Ukrajinci se kvůli tomu v zimním období potýkají s odstávkami a výpadky elektřiny, tepla i vody.

Od začátku plnohodnotné invaze se na území hlavního města pravidelně rozeznívají protiletecké sirény. Podle kyjevské správy zněly od 24. února celkem 693 hodin a 49 minut, tedy téměř 29 dní. "Obyvatelé města letos strávili v bombových krytech téměř celý kalendářní měsíc," napsaly úřady na telegramu.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A