Polský vicepremiér Kaczyński rezignoval, chce se soustředit na volby

vydáno:

aktualizace:
21.06.2022 11:37

Varšava - Místopředseda polské vlády Jaroslaw Kaczyński podal demisi a opustil kabinet premiéra Mateusze Morawieckého. Řekl to agentuře PAP. Vlivný šéf hlavní vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) už dříve řekl, že se chce soustředit na přípravu na parlamentní volby, které se v zemi uskuteční příští rok. Kaczyński ve vládě zastával také post předsedy bezpečnostní rady. Ve funkci vicepremiéra ho nahradí ministr obrany Mariusz Blaszczak.

foto

Ilustrační foto - Polský vicepremiér Jaroslaw Kaczyński.  ČTK/AP Czarek Sokolowski

"V této chvíli už nejsem členem vlády. Žádost o rezignaci jsem podal premiérovi, který ji schválil. Co vím, tak už ji podepsal i prezident," řekl agentuře PAP Kaczyński.

Dodal, že se nyní musí soustředit na to, co je nejdůležitější pro budoucnost Polska. "Nechci přeceňovat svou roli, ale strana (Právo a spravedlnost) potřebuje znovu získat zápal, protože se blíží moment, který je pro politické strany všude na světě nejdůležitější," uvedl nyní už bývalý vicepremiér, který již dříve oznámil, že se chce soustředit na přípravu parlamentních voleb.

Kaczyński se nevyjádřil k tomu, kdy bude jmenován jeho nástupce Blaszczak. Podle něj je to záležitost prezidentské kanceláře.

Kaczyński se stal místopředsedou vlády v říjnu roku 2020. V kabinetu předsedal bezpečnostní radě, ve které působí ministři obrany, vnitra, spravedlnosti, zahraničí a koordinátor tajných služeb. Kaczyński také vede PiS a bývá považován za nejvlivnějšího politika v současném Polsku. Nyní chce zmobilizovat vládní stranu, aby volby vyhrála potřetí za sebou.

Kaczyńského odchod z vlády opoziční politici podle serveru Onet okomentovali ironicky. "Panebože, co si počneme?" prohlásil v rozhlase bývalý kandidát na prezidenta a předseda nového centristického hnutí Polsko 2050 Szymon Holownia. Vážně už dodal, že z hlediska polské bezpečnosti je situace stejná bez ohledu na to, zda je či není Kaczyński ve vládě.

"Nic se nezmění. Kaczyński nadále zůstane mužem číslo jedna," usoudil předseda opozičních lidovců Władysław Kosiniak-Kamysz. "Jaroslaw Kaczyński odešel z vlády, aby se mohl plně věnovat řízení vlády," ironicky poznamenal poslanec Evropského parlamentu Marek Belka.

Ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro naopak v televizi Polsat News zdůraznil Kaczyńského zásluhy na přijetí "gigantického programu (vyzbrojení ozbrojených sil), jaký nemá v polských dějinách obdoby".

Vůdce liberální opozice Donald Tusk před novináři poznamenal, že Kaczyński se stal místopředsedou vlády, aby dohlížel na Morawieckého a Ziobru, aby se nehádali. "Určitě bude dělat totéž i mimo vládu. Nemyslím, že by to nějak ovlivnilo kvalitu vládnutí. Bude stejně špatné s ním ve vládě i bez něj," prohlásil podle listu Gazeta Wyborzca. "Slyšel jsem, že Kaczyński bude jezdit po Polsku. Doufám, že konečně zastaví na nějaké benzince a uvidí, co způsobil," dodal.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Štítky:
Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A