Politico: Michel je pod tlakem, aby kvůli protestům přehodnotil návštěvu Číny

vydáno:

aktualizace:
29.11.2022 11:45

Brusel - Vlna protestů v Číně dostává pod tlak šéfa Evropské rady Charlese Michela, který má na tento týden naplánovanou návštěvu Pekingu. Diplomaté a další činitelé v Bruselu dávají najevo, že by měl zvážit zrušení cesty, anebo ji alespoň využít ke kritice čínské vlády. Napsal to dnes web Politico.

foto

Ilustrační foto - Předseda Evropské rady Charles Michel na tiskové konferenci po skončení summitu EU v Bruselu, 21. října 2022. ČTK/AP Geert Vanden Wijngaert

Michel má do Číny odletět ještě dnes, na čtvrtek je ohlášené jeho setkání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Šéf unijních summitů se tak nejspíše stane prvním západním lídrem, který zemi navštíví po vypuknutí vzácných protivládních protestů. Vlnu demonstrací proti tvrdé čínské protiepidemické politice spustil tragický požár výškové budovy v severozápadním městě Urumči, odkud se pak rozšířily do dalších měst.

Politico s odvoláním na unijní činitele obeznámené s přípravou návštěvy napsalo, že Michel zatím neplánuje protesty zmínit při schůzce s dlouholetým čínským lídrem. Pravděpodobnější údajně je, že předseda Evropské rady zůstane u obecných vyjádření týkajících se lidských práv.

Někteří činitelé v Bruselu by ale rádi viděli ráznější reakci. "Michel by měl trvat na hodnotách EU a říct Číně, že musí chránit pokojné protesty," cituje Politico nejmenovaného diplomata. Podle Reinharda Bütikofera, který vede delegaci Evropského parlamentu pro vztahy s Čínou, by Michel měl při návštěvě upozornit hned na několik problematických otázek. "Pokud bude aktuální protestní hnutí potlačeno, EU je ochotna upozornit na to v mezinárodních institucích a zvážit nové sankce," řekl.

Michel při tom byl už před vypuknutím protestů v ošemetné pozici vzhledem k nejednotě EU ohledně přístupu k Číně. Vztahy dvou stran v posledních měsících komplikuje rostoucí napětí kolem Tchaj-wanu, otázka práv čínských menšin nebo spojenectví Pekingu s Moskvou. Některé unijní státy za této situace hovoří o potřebě odpoutat se od Číny, zatímco jiné v čele s Německem prosazují spolupráci.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A