Policie prověřuje balík kauz, týkající se hospodaření KPR a Lesní správy Lány

vydáno:

aktualizace:
31.03.2023 18:12

Praha - Policie na základě vlastních zjištění i prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) prověřuje balík kauz, které se týkají hospodaření Kanceláře prezidenta republiky (KPR) a Lesní správy Lány v době mandátu prezidenta Miloše Zemana, uvedl dnes Deník N. Podle serveru se zajímají například o případ, kdy bývalý vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář lovil zvěř v Lánské oboře.

foto

Bývalý vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář na Pražském hradě na snímku z 25. listopadu 2021. ČTK Vondrouš Roman

Dokumenty NKÚ si Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) vyžádala začátkem ledna, nyní prověřuje, zda se v některých případech nestal trestný čin. "Mohu v obecné rovině sdělit, že náš útvar kontrolní závěr NKÚ prověřuje a byly zahájeny úkony trestního řízení," řekl Deníku N mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. Vedle zjištění NKÚ vychází policie i z vlastních poznatků.

Nynější prezident Petr Pavel začátkem února řekl, že kontroly hospodaření KPR a podřízených organizací zjistily řadu pochybení, nikoli však něco, co by mělo vést z pohledu prezidenta NKÚ Miloslava Kaly k trestnímu stíhání.

Podle zdrojů Deníku N se policisté zajímají třeba o případ, kdy Mynář zdarma lovil zvěř v Lánské oboře. Server Seznam Zprávy začátkem března napsal, že jde o odstřelení 11 kusů trofejní zvěře za 279.600 korun. V letech 2019 až 2021 se pak v lánské správě odehrály bezpoplatkové lovy za víc než 3,6 milionu korun.

Policisté se zajímají také o to, že v Lánech "nesedí" počty prodaných vánočních stromků, což také patří mezi výtky NKÚ, uvedl Deník N. Někdejšího šéf Lesní správy Lány Miloš Balák uvedl, že stromky s Mynářem neprodával, ale šlo o chyby v účetnictví. Další případy se pak týkají Mynáře a možného porušení povinností při správě cizího majetku.

Všechny případy dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze, odmítlo je však komentovat. "Ke konkrétním skutečnostem prověřování se vzhledem k jeho neveřejné povaze nelze vyjadřovat," řekl Deníku N státní zástupce Marek Bodlák.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A