Podle Šojgua vstoupilo do ruských ozbrojených sil už 200.000 mobilizovaných

vydáno:

aktualizace:
04.10.2022 22:36

Moskva - Řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení částečné mobilizace rozšířilo už 200.000 lidí, sdělil podle agentury RIA Novosti ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Ministr také řekl, že mobilizovaní vojáci nyní absolvují výcvik. Částečnou mobilizaci v Rusku vyhlásil před necelými dvěma týdny prezident Vladimir Putin. Po vyhlášení mobilizace ale odcestoval ze země mnohem větší počet Rusů, než kolik se jich nechalo povolat do armády, upozorňují ruská média s odvoláním na vyjádření úřadů v okolních zemích.

foto

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu. ČTK/AP neuveden

"K dnešnímu dni do ozbrojených sil vstoupilo přes 200.000 lidí... Vojáci vytvořených jednotek absolvují výcvik v 80 vojenských prostorech a šesti výcvikových střediscích," sdělil Šojgu. Ministr obrany také podle agentury RIA Novosti zdůraznil, že mobilizované muže vyšle armáda do míst, kde se na Ukrajině bojuje, pouze po "sladění s již nasazenými jednotkami".

Putin i Šojgu sice opakovaně ujišťovali, že všichni nově povolaní do zbraně před vysláním na Ukrajinu projdou výcvikem, velení ukrajinské armády ale tvrdí, že to ve všech případech neplatí. Podle ukrajinské strany byli už někteří mobilizovaní vysláni do míst intenzivních bojů. Z Ruskem anektovaného ukrajinského poloostrova Krym například podle hlášení generálního štábu ukrajinské armády z minulého týdne odjelo do Chersonské oblasti 2000 mobilizovaných.

Šojgu dnes také řekl, že branci, kteří mají nastoupit při podzimním odvodu, nebudou vysláni na Ukrajinu. Vojenskou službu má letos podle ruských úřadů nastoupit 120.000 mužů ve věku mezi 18 a 27 lety.

Od začátku "částečné" mobilizace, vyhlášené Putinem 21. září, vycestovalo z Ruska přinejmenším 355.000 osob, spočítal server Vjorstka na základě údajů úřadů Kazachstánu, Gruzie, Finska, Mongolska a Kyrgyzstánu; další země tyto údaje nezveřejnily, i když se ví, že Rusové odjíždějí i do Arménie, Uzbekistánu a Tádžikistánu. Každopádně jde ale o počet výrazně vyšší než počet zmobilizovaných, o kterém hovořil ministr Šojgu.

V ruských médiích se objevila i vyšší čísla, upozornila ruská redakce BBC. Ruská verze časopisu Forbes s odvoláním na nejmenovaný zdroj z prezidentské kanceláře uvedla, že z Ruska po vyhlášení mobilizace vycestovalo "okolo 700.000 občanů". Nelze však podle něj zjistit, kolik z nich odjelo kvůli turistice. Další zdroj "obeznámený s kremelskými odhady" sdělil, že "od začátku mobilizace z Ruska odjel skoro milion lidi", dodal Forbes.

Do jisté míry o počtech uprchlíků před mobilizací a místech, odkud odjeli, dávají zprávu statistické údaje z trhu nemovitostí. Deník Kommersant napsal, že po vyhlášení mobilizace se v Moskvě ztrojnásobil počet inzerátů nabízejících spěšný prodej bytu. Lidé jsou ochotni prodávat se slevou, ale poptávka po bytech klesla. Analytici přirovnávají nynější situaci ke konci února (po ruské invazi na Ukrajinu), protože tehdy i teď byty prodávají Rusové, kteří se rozhodli odjet ze země.

"Tato tendence může napovídat o vážnosti jejich záměrů: pokud člověk prodává byt, chystá se odjet nadlouho či navždy," dodala BBC.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A