Pódium Pražského jara patřilo umělkyním z Ukrajiny a vítězům festivalové soutěže

vydáno:

aktualizace:
28.05.2023 23:00

Praha - Pódium Pražského jara dnes v Rudolfinu patřilo umělkyním z Ukrajiny a vítězům loňské festivalové soutěže. PKF - Prague Philharmonia vedla Oksana Lynivová, v cyklu písní pro soprán a orchestr Eduarda Resatscha V plamenech vystoupila Julia Tkačenková. Duett-concertino pro klarinet, fagot a komorní orchestr Richarda Strausse provedli vítězové soutěže Pražského jara, korejská fagotistka Kim Mind-žu a francouzský klarinetista Lilian Lefebvre. Ve druhé polovině večera zazněla Symfonie č. 38 D dur Pražská.

foto

Koncert PKF - Prague Philharmonia v rámci mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro, který dirigovala ukrajinská dirigentka Oksana Lynivová, 28. května 2023, Rudolfinum, Praha. ČTK Deml Ondřej

Večer otevřelo vystoupení mladé sopranistky Tkačenkové, kterou Lynivová pozvala, aby ve světové premiéře uvedla nové dílo na texty žijící klasičky ukrajinské poezie Liny Kostenkové od Resatsche, skladatele a violoncellisty ze Lvova, který působí coby člen Bamberských symfoniků pod vedením šéfdirigenta Jakuba Hrůši. Tkačenková zazpívala písně na verše básní Plamen života, Plamen ze záhrobí, Plamen lásky, Plamen Ukrajiny a Plamen války. Jejich autorka Kostenková je jednou z klíčových představitelek ukrajinských spisovatelů 60. let minulého století. Je autorkou mnoha básnických sbírek, její román Zápisky ukrajinského blázna se stal okamžitě po svém vydání v roce 2010 bestsellerem. Loni převzala nejvyšší francouzské státní vyznamenání Řád čestné legie.

Program v Dvořákově síni pokračoval návratem vítězů loňského ročníku Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro, kteří společně s PKF - Prague Philharmonia provedli Duett-Concertino pro klarinet, fagot a komorní orchestr, Straussovu poslední instrumentální skladbu z roku 1947, kterou složil dva roky před svou smrtí.

Program orchestr pod vedením Lynivové zakončil provedením Symfonie č. 38 D dur. Dílo označované jako Pražská dokončil Mozart v roce 1786 v době, kdy měla v Nosticově (dnes Stavovském) divadle velký úspěch jeho opera Figarova svatba.

Lynivová je první ženou, která kdy dirigovala v roce 2021 na Bayreuthském festivalu. Před šesti lety založila Ukrajinský orchestr mladých, se kterým v roce 2022 vystoupila na prestižním festivalu ve švýcarském Lucernu. Ve stejném roce se stala se první dirigentkou, která stála v čele italského operního domu divadla Teatro Comunale.

Letošní 78. ročník festivalu Pražské jaro 12. května v pražském Obecním domě zahájila tradiční Má vlast Bedřicha Smetany v podání Orchestru Velšské národní opery z Cardiffu s šéfdirigentem Tomášem Hanusem. Pražské jaro 2. června zakončí Česká filharmonie s programem Deváté symfonie Ludwiga van Beethovena.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A