Pumový útok v mešitě zabil 59 lidí, Tálibán popřel zodpovědnost

vydáno:

aktualizace:
30.01.2023 22:26

Péšávar (Pákistán) - Nejméně 59 mrtvých si vyžádal dnešní sebevražedný pumový útok v mešitě ve městě Péšávar na severozápadě Pákistánu. S odkazem na místní nemocnici o tom informovaly zahraniční agentury. Zraněných je podle posledních údajů 170, většina z nich je ve vážném stavu. K odpovědnosti za útok se původně přihlásil jeden z velitelů pákistánské odnože islamistického hnutí Tálibán, organizace to ale následně popřela. Podle agentury Reuters je 27 obětí z řad policie, a jedná se tak o jeden z nejtragičtějších útoků na bezpečnostní síly Pákistánu za poslední roky.

foto

Policisté a vojáci zajišťují cestu pro sanitky k místu výbuchu u mešity ve městě Péšávar na severozápadě Pákistánu, 30. ledna 2023. ČTK/AP Muhammad Sajjad

"Tehríke Tálibán nemá s útokem nic společného," uvedla v prohlášení pákistánská odnož Tálibánu známá pod zkratkou TTP, která v minulosti provedla řadu pumových útoků. Popřela tak předchozí vyjádření jednoho ze svých velitelů, který se na twitteru k útoku přihlásil s tím, že atentát měl pomstít smrt Omara Chalída Churásáního zabitého v sousední afghánské provincii Paktika loni v srpnu.

"Rozsah této lidské tragédie je nepředstavitelný," uvedl na twitteru pákistánský premiér Šahbáz Šaríf a dodal, že atentát považuje za útok na Pákistán jako takový. Šaríf rovněž vyjádřil soustrast rodinám obětí a v Péšávaru navštívil raněné.

"Terorismus z jakéhokoli důvodu na kterémkoli místě je neospravedlnitelný. Vyjadřuji hlubokou soustrast rodinám a blízkým obětí," uvedl na twitteru ministr zahraničí Spojených států Antony Blinken. Atentát odsoudili i generální tajemník OSN António Guterres či německý velvyslanec v Pákistánu Alfred Grannas.

Útočník odpálil sebevražednou vestu ve chvíli, kdy se v mešitě modlilo téměř 400 lidí. Mešita leží v rozlehlém komplexu, který rovněž slouží jako ústředí policie a protiteroristických jednotek. Není jasné, jak se útočníkovi podařilo do přísně střeženého areálu dostat. Policie vyšetřuje, zda mu pomohl někdo zevnitř.

Výbuch se ozval v době, kdy se v mešitě shromáždila spousta lidí k modlitbám, řekl agentuře Reuters policejní důstojník Sikandar Chán. "Část budovy se zřítila a my předpokládáme, že pod troskami zůstali další lidé," dodal.

Osmatřicetiletý policista Mína Gul, který byl v době výbuchu uvnitř mešity, agentuře AP řekl, že nemá tušení, jak se mu podařilo vyváznout bez zranění. Po explozi slyšel křik a sténání.

Péšávar je hlavní město provincie Chajbar Pachtunchvá, která sousedí s Afghánistánem a byla dějištěm častých ozbrojených útoků a střetů.

TTP posledních 15 let bojuje proti pákistánské vládě a usiluje v zemi o přísnější prosazování islámského práva. Chce také dosáhnout propuštění svých vězněných příslušníků a snížení počtu vojáků v provincii Chajbar Pachtunchvá.

Pákistán zažil nárůst počtu útoků od listopadu loňského roku, kdy pákistánský Tálibán ukončil příměří s vládními silami. Pákistán se navíc stále potýká s následky bezprecedentních loňských povodní, které si vyžádaly 1739 obětí, zničily více než dva miliony domů a v jednu dobu se pod vodou ocitla až třetina území. Škody byly vyčísleny na více než 30 miliard dolarů. Pákistán nyní čelí jedné z nejhorších ekonomických krizí v dějinách.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A