Počet obětí pondělního atentátu na mešitu v Pákistánu vzrostl na 100

vydáno:

aktualizace:
31.01.2023 13:44

Islámábád - Počet obětí pondělního útoku na mešitu v pákistánském Péšávaru vzrostl na 100. Vyplývá to z aktualizované bilance agentur AP a Reuters, které se odvolávají na pákistánské policejní a nemocniční zdroje. Zranění utrpělo podle různých zdrojů 150 až 255 lidí. Desítky z nich jsou v nemocnici, někteří v kritickém stavu. Většina obětí jsou zřejmě policisté.

foto

Policisté a vojáci na místě výbuchu u mešity ve městě Péšávar na severozápadě Pákistánu, 30. ledna 2023. ČTK/AP Zubair Khan

"Do nemocnice Lady Reading Hospital byla doposud přepravena stovka těl," uvedl mluvčí největší nemocnice ve městě Muhammad Asim v prohlášení.

Podle mluvčího místní policie Muhammada Idžáze Chána byl útok spáchán jako odveta za policejní operace namířené proti ozbrojeným islamistickým skupinám. "Jsme v tomto boji v první linii, a to je důvod, proč jsme se stali cílem," řekl AFP Chán. "Cílem bylo nás demoralizovat," dodal.

Šéf záchranářů Bilál Fajzí uvedl, že záchranné týmy dnes pokračovaly v pátrání po dalších lidech, kteří jsou podle předpokladů stále pod troskami. Naděje, že by byl někdo z nich nalezen živý, je ale podle pákistánských úřadů minimální.

V okamžiku, kdy útočník odpálil sebevražednou vestu, se v mešitě modlilo téměř 400 věřících. Mešita leží v rozlehlém komplexu, který rovněž slouží jako ústředí policie a protiteroristických jednotek. Není jasné, jak se útočníkovi podařilo do přísně střeženého areálu dostat. Výbuch patří mezi nejkrvavější útoky na pákistánské bezpečnostní složky za poslední roky.

"Došlo k pochybení při zajišťování bezpečnosti, generální inspektor policie zřídil vyšetřovací komisi, která prověří všechny aspekty incidentu," řekl vysoký pákistánský policejní představitel Kašíf Aftab Abbásí.

Péšávar je hlavní město severozápadní provincie Chajbar Pachtunchvá, která sousedí s Afghánistánem a byla dějištěm častých ozbrojených útoků a střetů. K útoku se původně přihlásil jeden z velitelů pákistánské odnože Tálibánu (TTP), organizace však později popřela, že by útok podnikla.

Pákistánský Tálibán opakovaně zdůrazňuje, že neútočí na mešity, školy či tržiště, protože vede válku s bezpečnostními silami, a nikoli s pákistánským lidem. Mnozí ale o pravdivosti těchto výroků pochybují, píše zpravodajský server BBC.

Autor:
www.ctk.cz

Profil ke zprávě: Pumový útok v mešitě zabil 59 lidí, Tálibán popřel zodpovědnost Pumový útok v mešitě zabil 59 lidí, Tálibán popřel zodpovědnost

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A