Počet obětí ničivého zemětřesení v Turecku a Sýrii přesáhl 20.000

vydáno:

aktualizace:
09.02.2023 23:15

Ankara - Počet obětí zemětřesení, které v pondělí zasáhlo oblast na hranici mezi Tureckem a Sýrií, přesáhl 20.000. V Turecku podle úřadů zahynulo nejméně 17.134 lidí, syrská vláda a opozice hlásí nejméně 3377 mrtvých. Co do počtu obětí katastrofa překonala zemětřesení v Japonsku z roku 2011, při kterém byla poškozena i jaderná elektrárna Fukušima.

foto

Pohled na budovy zřícené při zemětřesení v tureckém městě Hatay, 9. února 2023. ČTK/AP neuveden

Zemětřesení o síle 7,8 stupně v noci na pondělí a následný o něco slabší otřes způsobily u hranic Turecka a Sýrie obrovské škody. Zřítily se tisíce budov, v nichž spali lidé. Více obětí zatím hlásí turecké úřady, protože katastrofa mimo jiné zasáhla i několik velkých měst. Prohledávání sutin postupuje pomalu a i vzhledem k velmi chladnému počasí proto panují obavy, že počet obětí výrazně poroste. Záchranné operace ztěžují i následné otřesy, kterých seismologové od pondělí zaznamenali na 650, uvedl úřad pro řešení katastrof a mimořádných situací (AFAD).

Z trosek se i po třech dnech daří vyprostit přeživší. Podle agentury Reuters záchranáři vynesli po 79 hodinách dvouletého chlapce, který byl uvězněn v sutinách domu v provincii Hatay.

V Turecku se dosud našla těla 17.134 lidí, uvedl dnes večer AFAD. Podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana je zemětřesení ze začátku tohoto týdne "katastrofou století".

"Zemětřesení zasáhlo oblast o rozloze 110.000 kilometrů čtverečních... Jde o třetí největší zemětřesení po otřesech v Anatolii z roku 1668 a v Erzincanu v roce 1939," řekl dnes podle agentury Anadolu v parlamentu viceprezident Fuat Oktay. Zraněných je podle něj bezmála 64.000 lidí. Turecký úřad AFAD dnes sdělil, že v postižených regionech zasahuje přes 113.000 záchranářů, z toho je téměř 6000 odborníků ze zahraničí včetně Česka. Z oblasti katastrofy bylo dosud evakuováno přes 28.000 lidí.

Na severu Sýrie zahynulo podle vlády v Damašku a opoziční organizace Bílé přilby, která působí v regionech ovládaných povstalci, 3377 lidí. Syrská státní média uvádějí 1347 obětí v oblastech kontrolovaných vládou, Bílé přilby dnes na twitteru informovaly o dalších 2030 mrtvých a bezmála 3000 zraněných v povstaleckých regionech.

V Sýrii pomoc komplikuje složitá vnitropolitická a bezpečnostní situace, velmi složitý je přístup do regionů pod kontrolou povstaleckých skupin. Dnes tam přes turecké hranice dorazil první humanitární konvoj. Na severozápadě Sýrie byly přitom už před touto katastrofou miliony lidí závislých na humanitární pomoci.

"Region, který už roky sužují krize, čelí další krizi s nepředstavitelnými ztrátami a škodami," citovala agentura DPA Corinne Fleischerovou, regionální ředitelku Světového potravinového programu (WFP) pro Blízký východ, severní Afriku a východní Evropu.

Autor:
www.ctk.cz

Profil ke zprávě: Čeští záchranáři v Turecku vyprostili zatím osm obětí zemětřesení Čeští záchranáři v Turecku vyprostili zatím osm obětí zemětřesení

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A