Plynovodem Jamal proudil do Německa malý objem ruského plynu, pak byl zastaven

vydáno:

aktualizace:
02.02.2022 08:45

Berlín/Moskva - Plynovodem Jamal začal ráno proudit malý objem ruského zemního plynu z Polska do Německa. Zhruba po jedné hodině byly dodávky zastaveny, ukazují podle agentury Reuters data německého provozovatele plynovodní sítě Gascade. Rusko přitom své závazky vůči evropským odběratelům dlouhodobě plní bez problémů. V obraceném režimu plyn proudil od 21. prosince, což v Evropě přispělo k citelnému růstu ceny plynu.

foto

Plynovod, kompresorová stanice - ilustrační foto. ČTK Koller Jan

Dodávky ruských komodit jsou nyní pod drobnohledem v souvislosti s napětím ve vztazích mezi Ruskem a západními zeměmi. Moskvě se nelíbí, že se hodlá Severoatlantická aliance rozšiřovat dál na východ až k hranicím Ruska.

Plyn dnes ráno proudil Jamalem do Německa v hodinovém objemu 16.318 kilowatthodin (kWh/h), ukazují záznamy z německé měřicí stanice Mallnow, která leží u hranice s Polskem. Zhruba po hodině se tok opět snížil na nulu. Ruská plynárenská společnost Gazprom si v denní aukci zarezervovala objem 16,2 milionu kWh, uvedla agentura Reuters.

Gazprom si v úterý zarezervoval tranzitní kapacitu, a tak se očekávalo, že se tok plynu na západ obnoví. Podle údajů na rezervační platformě si Gazprom rezervoval osm hodin tranzitní kapacity na plynovodu, a to počínaje úterým od 21:00 SEČ. Od úterního večera nedocházelo ani k dodávkám směrem na východ, tedy z Německa do Polska, tak jako dosud.

Ačkoliv si Gazprom na únor žádné kapacity pro vývoz prostřednictvím plynovodu Jamal nezarezervoval v měsíční aukci, může tak ještě učinit prostřednictvím denních aukcí.

Plynovodem Jamal proudí zhruba šestina běžného ročního objemu plynu, který Rusko vyváží do Evropy a Turecka. Rusko preferuje u dodávek plynu dlouhodobé smlouvy, od kterých se však Evropská unie začala odklánět. Brusel už dlouho deklaruje, že unie chce závislost na ruském plynu snížit.

Vysoké ceny odrazují od nákupů plynu k okamžitému dodání z Ruska, kupující místo toho využívají plyn uskladněný v Evropě, kde úroveň zásob klesla pod pětiletý průměr.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A