PKN Orlen je připraven i na eventualitu, že budou uvaleny sankce na ruskou ropu

vydáno:

aktualizace:
14.03.2022 16:37

Gdaňsk (Polsko) - Největší polská rafinerská společnost PKN Orlen, která je majitelem českého Unipetrolu, je připravena i na eventualitu, že budou uvaleny sankce na ruskou ropu. S odvoláním na dnešní vyjádření šéfa podniku o tom informovala agentura Reuters. Na konci minulého týdne PKN Orlen informoval, že dál kupuje ruskou ropu, aby zajistil bezpečnost dodávek.

foto

Čerpací stanice Orlen v Polsku. PR www.orlen.pl

"Po celou dobu diverzifikujeme naše dodávky. Jsme zcela připraveni, stejně jako v roce 2019," řekl šéf PKN Orlen Daniel Obajtek. "Pokud padne rozhodnutí o obecném uvalení sankcí (na ruskou ropu), kdykoli to zvládneme. Zabezpečili jsme se," dodal.

Obajtek o těchto eventualitách mluvil v gdaňské rafinerii, která přijala 130.000 tun severomořské ropy. Společnost zadala objednávky, které zaručují provoz rafinerie na několik měsíců dopředu, dodal Obajtek.

Polská společnost v posledních čtyřech až pěti letech pracuje na diverzifikaci svých dodávek, uvedl Obajtek. Ruská ropa podle něj tvoří polovinu objemu výroby v její rafinerii u polského města Plock.

PKN Orlen provozuje rafinerie v Polsku, Litvě a České republice, které loni zpracovaly 29,9 milionu tun ropy.

Společnost sídlí v Plocku a je od roku 2018 jediným vlastníkem českého petrochemického holdingu Orlen Unipetrol, do kterého patří i síť čerpacích stanic Benzina Orlen. V České republice Benzina provozuje 421 čerpacích stanic a s tržním podílem z maloobchodního prodeje pohonných hmot kolem 25 procent je dlouhodobým lídrem trhu.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A