PKN Orlen dál kupuje ruskou ropu, chce zajistit bezpečnost dodávek

vydáno:

aktualizace:
11.03.2022 21:12

Varšava - Největší polská rafinerská společnost PKN Orlen, která je majitelem českého Unipetrolu, dál kupuje ruskou ropu, aby zajistila bezpečnost dodávek. S odvoláním na prohlášení firmy o tom dnes informovala agentura Reuters. Po ruské invazi na Ukrajinu Spojené státy a některé západní společnosti přestaly ruskou ropy nakupovat.

foto

Ilustrační foto - Orel se usadil u loga polské petrochemické skupiny PKN Orlen. ČTK A3361 Stephanie Pilick

"Pro skupinu Orlen je prioritou zajištění kontinuity provozu našich evropských rafinerií a energetické bezpečnosti Polska a celého regionu, včetně Litvy, Lotyšska, Estonska, České republiky a Slovenska," uvedla společnost. "PKN Orlen sleduje situaci na Ukrajině a je připravena na jakýkoli scénář, včetně úplného zastavení dodávek z východního směru," dodala firma.

Společnost rovněž uvedla, že se jí v posledních letech podařilo diverzifikovat dodávky. Ruská ropa tvoří polovinu objemu výroby v její rafinérii u polského města Plock. Zbytek pochází ze Saúdské Arábie, Spojených států a západní Afriky.

PKN Orlen provozuje rafinerie v Polsku, Litvě a České republice, které v roce 2021 zpracovaly 29,9 milionu tun ropy. Společnost sídlí v Plocku a je od roku 2018 jediným vlastníkem českého petrochemického holdingu Orlen Unipetrol, do kterého patří i síť čerpacích stanic Benzina Orlen. V České republice Benzina provozuje 421 čerpacích stanic a s tržním podílem z maloobchodního prodeje pohonných hmot kolem 25 procent je dlouhodobým lídrem trhu.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A