Piráti by v případě vítězství v Praze oslovili nejprve stávající koalici

vydáno:

aktualizace:
24.09.2022 19:35

Praha - Pražský primátor Zdeněk Hřib by v případě vítězství své Pirátské strany v obecních volbách v hlavním městě při vyjednávání nejprve oslovil strany stávající koalice na magistrátu, tedy Prahu Sobě a STAN. O případné koalici v Praze bude vyjednávat tříčlenný tým a následně jej bude schvalovat krajské fórum Pirátské strany, uvedl na podvečerní tiskové konferenci.

foto

Zleva primátor Zdeněk Hřib a předseda strany Ivan Bartoš na tiskové konferenci k průběžným volebním výsledkům, volební štáb Pirátů ke komunálním a senátním volbám, 24. září 2022, Praha. ČTK Deml Ondřej

"Piráti by mohli mít na magistrátu nejsilnější klub složený z členů jedné strany. Aspirujeme také na titul nejefektivnější kampaně v porovnání počtu hlasů a vynaložených peněz," podotkl.

Hřib zopakoval, že Piráti nebudou o koaliční spolupráci vyjednávat s extremistickými stranami, za které označil SPD a KSČM. S ostatními bude jednat podle programové shody. Vyloučil také spolupráci s trestně stíhanými osobami. Ty figurují i na kandidátce uskupení Spolu, s jehož kandidátem na primátora Bohuslavem Svobodou (ODS) se Hřib několikrát střetl.

Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše jsou zatím sečtené spíše části hlasů, nicméně kandidáti strany podle něj uspěli ve všech krajských a mnoha statutárních městech. Nově bude mít strana zastoupení například v Liberci, Kladně, Teplicích nebo Olomouci. Piráti naopak zřejmě neobhájí křeslo starosty v Mariánských Lázních a zřejmě neuspěli ani ve Františkových Lázních a Karlových Varech.

V senátních volbách do druhého kola z osmi senátorských kandidátů strany zřejmě postoupí Dana Balcarová v Praze 6. Podle Bartoše se budou Piráti snažit jí vyjednat podporu u dalších stran.

Piráti ve volbách obhajují kolem 350 zastupitelských mandátů. Kandidují ve zhruba 200 městech a obcích.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A