Novými členy Rady ČTK Sněmovna zvolila Korteho a Končelíka

vydáno:

aktualizace:
24.02.2023 15:06

Praha - Novými členy Rady České tiskové kanceláře (ČTK) dnes zvolila Sněmovna bývalého poslance TOP 09 Daniela Korteho a vysokoškolského pedagoga Jakuba Končelíka. Výsledky tajné volby oznámil předseda sněmovní volební komise Martin Kolovratník (ANO). Korte nominovaný Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Končelík, kterého navrhly kluby Pirátů a STAN, byli jedinými kandidáty.

foto

Ilustrační foto - Poslanec Daniel Korte. CTK Doležal Michal, ČTK

Sněmovna obsazovala místa v Radě ČTK po Petru Žantovském a Pavlu Foltánovi, kteří byli v minulosti navrženi nyní opozičním hnutím ANO. Ke zvolení byl dnes nutný zisk nejméně 61 poslaneckých hlasů. Korte jich získal 101 a Končelík 105. Žantovskému skončí mandát radního 28. února a Foltánovi 7. března. Jejich nástupcům začne funkční období shodně 8. března.

Končelík působí na pražské Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Zabývá se výzkumem role médií v totalitní společnosti se specializací na dějiny českého tisku druhé poloviny 20. století. Korte vystudoval klasickou filologii a češtinu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V letech 2010 až 2017 byl poslancem. V minulosti také například byl předsedou Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.

Sedmičlenná Rada ČTK je orgán, jehož prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontroly tohoto veřejnoprávního média. Do její působnosti náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtu agentury. Kandidáty do Rady ČTK navrhují poslanecké kluby.

ČTK byla založena v roce 1918 jako státní tisková agentura. Od roku 1993 je veřejnoprávní institucí majetkově i hospodářsky oddělenou od státu. Agentura nedostává žádné dotace ze státního rozpočtu, nevybírá koncesionářské poplatky a veškeré náklady hradí ze své komerční činnosti.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A