vydáno:
30.05.2022, 14:20
aktualizace:
30.05.2022 14:24
Brno - Principy dědičnosti vysvětluje srozumitelnou formou nová stálá expozice Genetika aneb Podivuhodná cesta do jádra buňky. Návštěvníci ji najdou v augustiniánském klášteře v Brně, kde kdysi žil a dělal své pokusy zakladatel genetiky Gregor Johann Mendel. Od jeho narození letos uplyne 200 let. Expozice doplňuje a rozšiřuje dosavadní nabídku Mendelova muzea zaměřeného hlavně na Mendelův život.

Nové stálá expozice Genetika, která vznikla u příležitosti 200. výročí narození Johana Gregora Mendela, jenž v augustiniánském klášteře, nynějším sídle Mendelova muzea, žil a pracoval, 30. května 2022, Mendelovo muzeum, Brno. ČTK Šálek Václav
Nová výstava poskytne zábavnou formou základní informace o Mendelových pokusech a objevech, přiblíží návštěvníkům základy genetiky a molekulární biologie, informovala na svém webu Masarykova univerzita, která muzeum provozuje.
Průchod expozicí poslouží středním školám jako příležitost zopakovat a vysvětlit probírané učivo i nad obvyklý rozsah středoškolských osnov. Zároveň má navnadit a nadchnout potenciální budoucí vědce.
Většina aktivit je srozumitelná i běžnému návštěvníkovi. Formou aplikací a her, ale i plastických interaktivních prvků, si lidé mohou genetiku doslova 'osahat'. Expozice nabízí i několik aktivit pro dětské návštěvníky.
Úvodní část expozice je věnovaná buňce, její funkci, složení a variabilitě. Z modelu chromozomu se pak prostorem rozvíjí DNA až ke stěžejní části, která patří Mendelovi. Vedle vysvětlení jeho pokusů muzeum seznámí návštěvníky také s genetikou u člověka nebo s rozšířením Mendelova původního učení o nové vědecké poznatky.
Expozici uzavírá oddíl moderní genetiky a molekulární biologie, mapující cestu od DNA k proteinu. Návštěvníci nahlédnou do laboratoře a seznámí se s aktuálně skloňovanými pojmy jako GMO, tedy geneticky modifikovaný organismus, nebo sekvenace genomu.
Autor:
ČTK
www.ctk.cz
![]() |
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK. |