Nor Kilde ovládl Wengen, po super-G vyhrál i zkrácený sjezd

vydáno:

aktualizace:
14.01.2023 15:10

Wengen (Švýcarsko) - Aleksander Aamodt Kilde si podmanil letošní závody Světového poháru ve švýcarském Wengenu. Po pátečním triumfu v superobřím slalomu vyhrál i dnešní sjezd. Na zkrácené trati norský lyžař zopakoval triumf z loňska, kdy ovládl jeden ze dvou závodů. Domácího Marca Odermatta odsunul na druhé místo o 88 setin sekundy.

foto

Norský lyžař Aleksander Aamodt Kilde na trati sjezdu ve švýcarském Wengenu 14. ledna 2023. ČTK/AP Gabriele Facciotti

Pořadatelé museli nejdelší sjezd v kalendáři Světového poháru zkrátit kvůli příliš silnému větru v horní části. Lyžaři se vydávali na trať z náhradního startu, který byl shodný jako při super-G. Kilde vyhrál už čtvrtý sjezd v této sezoně Světového poháru, což mezi muži dokázal naposledy Ital Dominik Paris v ročníku 2018/2019.

"Teď to šlape fakt dobře, moc mě to baví. Na lyžích jsem fakt šťastný," řekl Kilde švýcarské televizní stanici RTS.

Na první vítězství ve sjezdu dál čeká všestranný Švýcar Odermatt. Olympijský vítěz v obřím slalomu obsadil už posedmé v nejrychlejší disciplíně druhou příčku. "Druhé místo je super, ale ten odstup je moc velký," poznamenal lídr celkového pořadí SP. Třetí skončil Ital Mattia Casse, pro něhož je to po bronzu v prosincovém závodě ve Val Gardeně druhé umístění na stupních vítězů v SP.

Premiéru ve sjezdu absolvoval Rakušan Marco Schwarz, předloňský vítěz malého glóbu za slalom. Úřadující mistr světa v kombinaci při svém debutu v samostatném sjezdu obsadil šestou příčku. Od medaile ho dělilo 28 setin. "Tak trochu nemám slov. Úplně shora bych nejel, ale dneska na té zkrácené trati to bylo správné rozhodnutí," řekl rakouské televizní stanici ORF.

Nejlepším Rakušanem byl na čtvrtém místě úřadující mistr světa Vincent Kriechmayr, který jako jediný dokázal v aktuální sezoně Kildeho porazit ve sjezdu. Loni vyhrál ve Wengenu druhý sjezd.

Pátou příčkou se s domácím publikem rozloučil olympijský vítěz a bývalý mistr světa Beat Feuz. Byl to pro něj poslední sjezd na Lauberhornu před ukončením kariéry, které plánuje na příští týden do Kitzbühelu.

Program ve Wengenu v neděli zakončí slalom.

Muži - sjezd: 1. Kilde (Nor.) 1:43,14, 2. Odermatt (Švýc.) -0,88, 3. Casse (It.) -1,01, 4. Kriechmayr (Rak.) -1,15, 5. Feuz (Švýc.) -1,25, 6. Schwarz (Rak.) -1,29.

Průběžné pořadí sjezdu (po 6 z 11 závodů): 1. Kilde 505, 2. Odermatt 386, 3. Kriechmayr 319, 4. Crawford (Kan.) 223, 5. Clarey (Fr.) 183, 6. Mayer (Rak.) 182.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 38 závodů): 1. Odermatt 1186, 2. Kilde 846, 3. Kristoffersen (Nor.) 565, 4. Kriechmayr 532, 5. Braathen (Nor.) 465, 6. Meillard (Švýc.) 427.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A