Německo ke 2. únoru zruší povinné roušky v dálkové dopravě

vydáno:

aktualizace:
13.01.2023 12:14

Berlín - Německo ke 2. únoru zruší povinné nošení roušek v dálkové dopravě. Dnes to oznámil spolkový ministr zdravotnictví Karl Lauterbach, který chce nyní spoléhat na vlastní odpovědnost cestujících. K uvolnění karanténního nařízení bude nutné změnit zákon, který dosud počítá s nošením respirátorů v dálkových autobusech a vlacích až do 7. dubna. V letadlech roušky Německo nevyžaduje.

foto

Ilustrační foto - Lidé v respirátorech na hlavním vlakovém nádraží v Berlíně, 24. listopadu 2021. ČTK Monika Skolimowska

"Musíme se více spoléhat na vlastní odpovědnost lidí a na dobrovolné nošení roušek," řekl Lauterbach na dnešní tiskové konferenci. Ten v posledních týdnech čelil rostoucímu tlaku, aby zrušil respirátory v dálkové dopravě. To ale dosud odmítal s tím, že epidemická situace je i přes značné zlepšení nadále riziková.

Celoněmecký zákon o potírání infekčních chorob nařizuje respirátory v dálkové dopravě, v regionální a městské dopravě pak o rouškách rozhodují samy spolkové země. Toho využily již Bavorsko, Šlesvicko-Holštýnsko a Sasko-Anhaltsko, které povinné roušky zrušily v prosinci.

Tento týden rozvolnění ohlásily další německé regiony. Sasko s rouškami v regionální dopravě skončí k 16. lednu, Meklenbursko-Přední Pomořansko, Berlín a Braniborsko ke 2. únoru a Durynsko ke 3. únoru. Na konci tohoto měsíce hodlá roušky zrušit i Bádensko-Württembersko.

Roušky jsou v Německu jedním z posledních viditelných opatření proti šíření covidu-19. Po novelizaci zákona tak respirátory zůstanou povinné jen v nemocnicích, pečovatelských zařízeních, v ordinacích lékařů a v dalších zdravotnických zařízeních.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A