Německá policie téměř dokončila vyklízení v Lützerathu, začala demolice

vydáno:

aktualizace:
13.01.2023 19:24

Berlín - Německá policie téměř dokončila vyklízení vesnice Lützerath, a pracovníci tak mohli začít bourat první stavení. Osada na západě spolkové republiky, která se v posledních dnech stala symbolem boje proti změnám klimatu, se nevyhne demolici kvůli rozšiřování blízkého hnědouhelného dolu. Většina Němců je proti takovým krokům. Lützerath dnes podle agentury DPA navštívila švédská klimatická aktivistka Greta Thunbergová, která tvrdě kritizovala počínání policie.

foto

Německá policie výrazně pokročila s vyklízením osady Lützerath, kterou kvůli rozšiřování hnědouhelného dolu čeká demolice a ve které se zabarikádovali odpůrci těžby.  ČTK Rolf Vennenbernd

"Policejní násilí je pobuřující," nechala se slyšet Thunbergová, podle níž je šokující, co se v Lützerathu děje. Dvacetiletá aktivistka, která přišla s transparentem požadujícím, aby uhlí zůstalo v zemi, se chce v sobotu zúčastnit také chystané rozsáhlé demonstrace za zachování vesnice. Protest dnes s omezeními povolil soud v Cáchách. Očekává se, že přijde kolem 8000 lidí.

S vyklízením osady, v níž demonstrovaly stovky lidí, začala policie ve středu a dnes s ním byla prakticky hotová. Zatímco odpoledne policisté z místa odnášeli aktivisty z poslední obsazené budovy, začala podle DPA demolice jednoho ze statků.

Posledních několik aktivistů zůstává v přístřešcích, které si vybudovali na stromech, a dva jsou v tunelu pod osadou. Jejich vyproštění bude zřejmě náročné. "Považuji za hrozné, jakému nebezpečí se tito lidé vystavují," řekl dnes šéf policie v Cáchách Dirk Weinspach, který se do tunelu sám podíval. Vůbec podle něj není bezpečný.

Počínání části protestujících dnes kritizoval německý kancléř Olaf Scholz (SPD). Sám prý také dříve demonstroval, ale vždy pro něj bylo nepřijatelné, aby se protest stal násilným. Narážel tak na to, že aktivisté v první den zásahu na policisty házeli kamení, dlažební kostky, dělobuchy a také zápalné lahve.

Příliš pochopení pro demonstranty nemá ani ministr hospodářství za Zelené Robert Habeck, který je zodpovědný i za otázku klimatických změn. Existuje podle něj řada dobrých důvodů, proč protestovat za větší ochranu klimatu, ale Lützerath má za špatný symbol.

Průzkum veřejného mínění pro televizi ZDF ale dnes ukázal, že 59 procent Němců si nepřeje další rozšiřování hnědouhelných dolů. Pro je jich 33 procent.

Vesnici Lützerath v Severním Porýní-Vestfálsku tvoří několik domů a statků, ve kterých ještě v roce 2008 žilo zhruba 80 lidí. Původní obyvatelé se postupně museli vystěhovat, aby energetická společnost RWE mohla rozšířit nedaleký hnědouhelný důl.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A