Německá ekonomika se v prvním čtvrtletí propadla do recese

vydáno:

aktualizace:
25.05.2023 12:12

Berlín - Německá ekonomika se v prvním letošním čtvrtletí propadla do recese. Podle zpřesněných údajů se hrubý domácí produkt (HDP) ve srovnání s předchozími třemi měsíci snížil o 0,3 procenta, uvedl dnes spolkový statistický úřad Destatis. Původně statistici uváděli, že růst v prvním čtvrtletí stagnoval.

foto

Pohled na bankovní čtvrť ve Frankfurtu nad Mohanem. Ilustrační foto. ČTK/AP Michael Probst

Ve čtvrtém čtvrtletí ekonomika klesla o 0,5 procenta. Údaje jsou sezonně, cenově a kalendářně očištěné. Recese se obvykle definuje jako dvě čtvrtletí mezičtvrtletního ekonomického poklesu za sebou. Meziročně se HDP snížil o 0,2 procenta.

Dnešní revize růstu německé ekonomiky je podle analytiků natolik výrazná, že si pravděpodobně vyžádá úpravu údajů o HDP celé eurozóny. Ten podle květnové zprávy unijního statistického úřadu Eurostat v prvním čtvrtletí vzrostl o 0,1 procenta proti předchozím třem měsícům.

Podle německého ministra financí Christiana Lindnera nejnovější údaje o vývoji ekonomiky přinášejí "překvapivě negativní signály". "Slabá ekonomická dynamika představuje úkol pro politiky," uvedl ministr.

Německou ekonomiku podle statistického úřadu nadále zatěžovala inflace. To se projevilo ve spotřebě domácností, která se v prvním čtvrtletí snížila o 1,2 procenta. Neochota domácností nakupovat se projevila v různých oblastech. Lidé méně nakupovali potraviny a nápoje, oděvy a obuv, vybavení domácností, ale i méně nových aut. Slabší prodej aut zřejmě způsobilo ukončení dotací na hybridní vozy a snížení dotací na elektromobily.

Naopak investice po slabém výkonu ve druhé polovině loňského roku se na začátku roku letošního zvýšily. Kladně přispěl k HDP také obchod, kde se vývoz zvýšil, ale dovoz klesl.

"Německému hospodářství nepomohlo ani otevření čínské ekonomiky, lepší průmyslová výroba, investice nebo fungující dodavatelské řetězce. Největším problémem byla spotřeba domácností," řekl ČTK analytik XTB Štěpán Hájek. V případě pokračující stagnace bude podle něj složité si představit, že se letos Česká republika ocitne v silnější ekonomické expanzi.

"V letošním roce by mělo HDP Česka podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) klesnout o 0,5 procenta, ale po datech z Německa lze očekávat i pokles větší, a to až o 0,8 procenta," odhadl Hájek.

Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní mimo jiné závislá řada českých firem. Růst německé ekonomiky loni zpomalil na 1,8 procenta z předloňských 2,6 procenta. Na letošní rok německá vláda odhaduje, že ekonomika vzroste o 0,4 procenta.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A