Nejvíce hlasů ve finále dostal Vystrčil, nejméně Chromcová

vydáno:

aktualizace:
01.10.2022 20:12

Praha - Nejvíce hlasy byl v letošním senátním finále zvolen členem horní komory její předseda Miloš Vystrčil (ODS) na Jihlavsku. Jeho soupeřce Janě Nagyové (ANO) by její hlasy stačily na výhru v ostatních 23 obvodech. Vyplývá to ze srovnání volebních výsledků, které dnes provedla ČTK.

foto

Předseda Senátu Miloš Vystrčil odevzdává hlas v druhém kole senátních voleb, 30. září 2022, Telč, Jihlavsko. ČTK Pavlíček Luboš

Nejméně hlasů potřebovala na vítězství nová senátorka ANO Věra Procházková (5924 hlasů), která ale získala nejvíce hlasů procentuálně (68 procent). Naopak její soupeřka Eva Chromcová (SPD) dostala nejméně hlasů ze všech finalistů - 2791. Důvodem bylo to, že volební účast na Karlovarsku dosáhla pouze 10,51 procenta a byla nejnižší v porovnání s ostatními obvody. Průměrná volební účast činila 19,44 procenta.

Nejvyšší účast byla naopak na Jihlavsku, kde dosáhla 38,74 procenta. Vystrčil tam získal ve druhém kole 23.273 hlasů, Nagyová 15.495. Předseda Senátu svoji vyzyvatelku porazil o 7778 hlasů, což byl na počet hlasů největší rozdíl ze všech finálových duelů. Vystrčil ve finále dostal o 1592 hlasů více než v prvním kole, Nagyová o 972 hlasů víc.

Více hlasů než Vystrčil dostal letos jen Petr Fiala (navržen KDU-ČSL), který byl v předčasném finále na Orlickoústecku zvolen senátorem 24.433 hlasy už v prvním kole voleb, které se konalo před týdnem souběžně s komunálními volbami.

V porovnání s prvním kolem voleb dostali z vítězů více hlasů ve finále také Jarmila Smotlachová (ODS) a Jiří Dušek (za ODS), Martin Krsek (za SEN 21), Bohuslav Procházka, Lumír Kantor a Ivana Váňová (za KDU-ČSL), Daniela Kovářová (nezávislá), a Jana Zwyrtek Hamplová (za hnutí Nezávislí) a její soupeřka Lucie Pluhařová (ANO). Jejich duel skončil nejtěsnějším rozdílem, když kandidátka ANO dostala o 233 hlasů méně.

Nejtěsnějším rozdílem v historii byl do Senátu zvolen v roce 2003 Karel Jarůšek (ODS) v jednom z brněnských obvodů. Lidovce Rostislava Slavotínka tehdy v doplňovacích volbách porazil o 21 hlasů.

Vůbec nejvyšší volební účast byla v letošním finále zaznamenána v obci Čejkovice na Kutnohorsku, kde k volbám přišlo 75,86 procenta voličů, uvedl Český statistický úřad. Nejmenší zájem naopak podle statistiků projevili voliči v obci Ves Touškov na Plzeňsku, kde volební účast dosáhla 3,91 procenta.

Nulová volební účast byla podle volebního webu opět v jednom z okrsků ve Slezské Ostravě, kde k prvnímu ani druhému kolu nepřišel žádný z 91 zapsaných voličů.

Autor:
www.ctk.cz

Profil ke zprávě: Vítězem senátních voleb je ODS, místo obhájil i šéf Senátu Vystrčil Vítězem senátních voleb je ODS, místo obhájil i šéf Senátu Vystrčil

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A