Na škody způsobené zničením Kachovské přehrady poukázal happening v Praze

vydáno:

aktualizace:
10.06.2023 19:35

Praha - Pozornost kolemjdoucích dnes na Staroměstském náměstí v Praze upoutal happening, kterým chtěla organizace Hlas Ukrajiny vyjádřit svůj nesouhlas s názorem, že by za protržením Kachovské přehrady stála ukrajinská armáda. Za jednoznačného viníka označila Rusko. Při performanci aktivisté ponořili figurky lidí, domů nebo zvířat do nádob s vodou, což podle nich mělo také za cíl ukázat, jaké škody havárie oblasti způsobila.

foto

Happening na protest proti odstřelení ukrajinské přehrady Kachovka, který uspořádal Hlas Ukrajiny, 10. června 2023, Staroměstské náměstí, Praha. ČTK Šimánek Vít

Účastníci protestu drželi fotografie zaplavených oblastí nebo transparenty, kde stálo "Žádná ruská agrese = žádná zničená přehrada" či "Rusko je teroristický stát". Seřazení vedle sebe zabraly téměř celou šíři Staroměstského náměstí od pomníku Jana Husa ke vstupu do ulice Železná. Po dobu performance hrála ukrajinská hudba, především však bylo slyšet výkřiky "Sláva Ukrajině". Na náměstí byl také přistaven stánek, kde mohli zájemci přispět na ukrajinskou armádu a spatřit fotografie, které mapovaly rusko-ukrajinský konflikt od invaze Krymu v roce 2014.

Ukrajinští aktivisté pod vedením skupiny Kaputin dnes také protestovali proti shromáždění podporující Rusko, které se konalo před ruským velvyslanectvím v Praze. Mezi oběma skupinami na akci vypuklo několik slovních potyček, fyzicky se však nenapadly. K proruským aktivistům se následně připojila také bývalá novinářka Jana Peterková, které soud nedávno uložil podmínku za šíření poplašných zpráv. Před velvyslanectvím vyzývala k podpisu petice proti česko-americké smlouvě o obranné spolupráci.

Hráz Kachovské přehrady se protrhla v úterý ráno a od té doby voda zaplavila rozsáhlé území na dolním toku řeky Dněpr. Kyjev a Moskva se ze zničení přehrady viní navzájem. Šéf Chersonské oblasti Oleksandr Prokudin uvedl, že voda zatopila plochu o rozměru asi 600 kilometrů čtverečních.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A