Na památkách v celé zemi začíná hlavní turistická sezona

vydáno:

aktualizace:
01.04.2023 00:10

Praha - V celé zemi dneškem začíná hlavní turistická sezona, otevírají se také brány stovek památek. Kromě stovky státních hradů, zámků a dalších objektů včetně industriálních a technických památek přivítají návštěvníky také památky soukromé, k nimž patří třeba šlechtická sídla často v rukou potomků bývalých majitelů.

foto

Ilustrační foto - Kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou byl 23. října 2021 po generální opravě znovu požehnaný při mši. Poutní areál, dílo architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichla, je památkou UNESCO. ČTK Pavlíček Luboš

Státní hrady a zámky spravuje Národní památkový ústav (NPÚ), který po loňském zdražení vstupného letos ceny lístků nezvedal. Pro návštěvníky připravil nové prohlídkové okruhy na několika památkách a tradiční projekt Po stopách šlechtických rodů bude letos věnován rodu Harrachů.

NPÚ letos připomene také 300 let od úmrtí barokního architekta Jana Blažeje Santiniho, slavného představitele stylu zvaného barokní gotika. K jeho nejznámějším stavbám patří kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou. Kláštery Kladruby a Plasy připravují i speciální program právě k Santiniho výročí.

K plnému provozu se po čtyřech letech vrací hrad Kunětická hora, kde se 1. dubna otevře Jurkovičův palác a 5. května obnovený hradní palác, který byl dosud uzavřen. Velkou obnovu NPÚ dokončil na hradě Karlštejnu, kde se 21. dubna otevře přízemí Císařského paláce.

V loňské hlavní sezoně zavítalo na státní památky 3,4 milionu návštěvníků. Některé památky ale byly loni otevřené až do konce roku. Za celý loňský rok na státní památky přišlo 3,83 milionu návštěvníků. Zatím se návštěvnost nevrátila na dobu před koronavirem, kdy v roce 2019 činila 5,3 milionu lidí.

Dnes začne návštěvnická sezona i na dalších objektech včetně soukromých hradů a zámků. Na mnohých z nich připravují jejich majitelé doprovodné programy nebo akce spojené s Velikonocemi.

Své brány v dubnu otevřou vodní zámek Blatná v jižních Čechách, romantický zámek Chyše na Karlovarsku, Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou, Kvasiny na Rychnovsku nebo středověký hrad Kost v Českém ráji. Na Velký pátek bude zpřístupněn i zámek Častolovice na východě Čech. Na zámku Dětenice ve středních Čechách nabízejí v dubnu čarodějnické prohlídky nebo prohlídky s pohádkovou bytostí.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Štítky:
Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A