Na nové album kapely Dunaj její příznivci čekali 26 let, vyjde 7. října

vydáno:

aktualizace:
30.09.2022 11:47

Praha - Nové album kapely Dunaj s názvem Za vodou, na které její příznivci čekali 26 let od vydání předchozí desky La La Lai, vyjde 7. října. Zpěváka Jiřího Kolšovského, jehož smrt v roce 1998 ukončila kariéru jedné z nejuznávanějších českých kapel 90. let, nahradil za mikrofonem kytarista a baskytarista Vladimír Václavek. Doplňují ho kytarista Josef Ostřanský a bubeník Pavel Koudelka. Hudebníci v rozhovoru s ČTK uvedli, že se dali před třemi lety po čase znovu dohromady při setkání během natáčení dokumentárního filmu Dunaj vědomí.

foto

Ilustrační foto - Vladimír Václavek se skupinou Dunaj vystoupil 17. listopadu 2019 na akci Koncert pro budoucnost, která se konala na Václavském náměstí v Praze u příležitosti 30. výročí sametové revoluce. ČTK Vondrouš Roman

Dunaj pokřtí album koncerty 14. listopadu v Brně, 22. listopadu v Ústí nad Labem a 13. prosince v Praze. "Na jednom pódiu s námi vystoupí producenti Petr Ostrouchov a Aid Kid, takže budeme taková větší kapela. Oba natočili do jednotlivých písní party na řadu klávesových nástrojů, kytary, baskytaru, perkuse, ukulele, akordeon a jiné nástroje. Samozřejmě budeme hrát skladby z nové desky plus staré věci. Pak budeme pokračovat s dalšími koncerty v klubech a na různých hudebních událostech," řekl Václavek.

Na novém albu přináší Dunaj deset autorských písní. Vydání alba předznamenal videoklip k titulní skladbě Za vodou režiséra Jana Foukala. Ve dvou písních zní z archivních nahrávek i hlas někdejšího frontmana Kolšovského. Skladby Potichu a Je to jak vznikly ještě za jeho života v roce 1994 a zachovaly se jako nikdy nevydané nahrávky. Hostem alba je i zpěvačka Iva Bittová, kterou s Dunajem pojí dvě alba Dunaj a Iva Bittová a Pustit musíš a řada společných koncertů. Přesto podle kapely mohou posluchači od alba očekávat nový zvuk.

"Posunuli jsme se úplně někam jinam, než jsme byli dříve. Je to zvukově hodně bohaté, plné různých experimentů – od hasicích přístrojů po nejrůznější obaly a krabice, balafon, harmonium, piano, všechno je to použito k vytváření nových zvukových ploch," uvedl bubeník Koudelka. "Jednou z podmínek znovuobnovení Dunaje bylo to, že budeme hrát nové věci a nestaneme se revivalem sebe sama," dodal.

Na desce s výrazným podpisem producentů Ostrouchova a Ondřeje Mikuly známého pod uměleckým jménem Aid Kid dříve alternativní Dunaj směřuje k širšímu publiku. "To, co bylo před třiceti lety alternativní, se dnes objevuje ve všech žánrech," podotkl kytarista Ostřanský.

Skupina Dunaj vznikla v Brně, mezi její členy patřili například zpěvačka a houslistka Bittová nebo bubeník Pavel Fajt. Aktivně působila v proměnlivých sestavách v letech 1986 až 1998, kdy její činnost ukončila smrt frontmana Kolšovského. Nakrátko se vrátila na pódia v roce 2002. V roce 2015 pak její repertoár začala znovu naživo hrát skupina Dunajská vlna, v níž dva původní členy Dunaje, baskytaristu Václavka a kytaristu Ostřanského, doplňovali různí bubeníci. V roce 2019 měl premiéru celovečerní film Dunaj vědomí v režii Davida Butuly.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Štítky:
Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A