Na Haiti s Lékaři bez hranic

vydáno:

aktualizace:
07.01.2014 14:01

Pět měsíců trvající mise Lékařů bez hranic na Haiti popisuje kniha z pera chirurga Tomáše Šebka. Dramatické situace vykresluje s velkou dávkou nadsázky a někdy i černého humoru.

foto

Pět měsíců trvající mise Lékařů bez hranic na Haiti popisuje kniha z pera chirurga Tomáše Šebka. Dramatické situace vykreskuje s velkou dávkou nadsázky a někdy i černého humoru. PR

"Představte si hádanku: Máte Haiťana s otevřenou zlomeninou holenní kosti, 4 ocelové hřebíky, karbonovou trubku, manuální vrtačku a 15 minut anesteziologa, abyste takového pacienta opravili. Jaký bude váš postup? Anebo: Jste nazí ve společných sprchách, kde teče jenom studená voda, a spolu s vámi je tam ještě tarantule a jedovatá ropucha… Co uděláte?". Toto je úryvek z anotace knížky, kterou pokřtila Sára Saudková a úvodní slovo k ní pronesl senátor, profesor MUDr. Jan Žaloudík, CSc. v posluchárně Nemocnice na Františku v Praze, kde autor současné působí a odkud vyjel na dosud poslední misi s Lékaři bez hranic do Severního Afghánistánu.

Původní online blog s každodenními příspěvky doktora Šebka přímo z haitského Leogane daly vznik knize, jejíž čtenářské ohlasy a pozitivní kritika přišly dříve, než byla vydána. Téměř každodenní zpravodajství z druhého konce světa bavilo autorovy přátele a kamarády doma v České republice. V reakci na ohlasy čtenářů tak vznikl nadčasový příběh ze dvou misí Lékařů bez hranic na Haiti z let 2010 a 2012.

"Z důvodu blokád dneska nedorazil ani jeden ze tří místních gynekologů. Takže je to všechno na mojí kolegyni. Taky celá porodnice má výrazně ztenčenej tým porodních bab. Hanne mi proto hned po ránu nabízí další sekci a já neodmítám. Porodím třetí dítě cestou, kudy jen císaři chodí. Je to holčička, budoucí dáma. Připojí se tak ke dvěma pánům ze včerejška. Jako oni i ona bude ortopedka. To proto, že je z dělohy vysekal samozvanej ortoped. Jistě si to uvědomuje a náležitě si toho váží!"

Tímto volným stylem a sebeironií autora je sepsaná celá kniha. Na jednu stranu popisuje reálie humanitární mise po ničivém zemětřesení a práci Lékařů bez hranic v zemi, kde je doktorů jako šafránu, z druhé strany však odlehčenou formou a někdy až naturalisticky přibližuje čtenáři každodenní život v projektu, který je na hony vzdálený životnímu standardu, na který jsme v Evropě zvyklí.

Přestože kniha popisuje zejména práci zdravotníků, je určena široké veřejnosti. Jak autor dodává: "Přečtou si ji všichni, které baví cestovat, učit se, poznávat, pomáhat anebo jakkoliv jinak překračovat každodenní hranice."

www.mise-haiti.cz

Autor:

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A