Mynář tvrdí, že jeho hospodu někdo úmyslně zapálil, vidí za tím nenávist médií

vydáno:

aktualizace:
04.04.2022 22:01

Praha/Osvětimany (Uherskohradišťsko) - Nedávný požár restaurace v Osvětimanech na Uherskohradišťsku nebyla podle vedoucího prezidentské kanceláře Vratislava Mynáře náhoda ani nehoda, oheň v dřevěné budově někdo založil úmyslně. Mynář, jehož firma hospodu Na Srubu vlastní, to uvedl v dnešním prohlášení a videu na hradním webu. Hasiči na dotaz ČTK odpověděli, že vyšetřování příčin požáru ještě neukončili. Mynář tvrdí, že v budově měl původně být se svou rodinou i v den, kdy tam hořelo. Událost spojil se "štvavou nenávistnou kampaní médií" a některé novináře obvinil z toho, že ohrozili životy jeho dětí a rodiny. Redakce, které ČTK oslovila, Mynářova obvinění odmítají.

foto

Ilustrační foto - V Osvětimanech na Uherskohradišťsku hořela v noci na 29. března 2022 hospoda Na Srubu vlastněná firmou hradního kancléře Vratislava Mynáře. ČTK Glück Dalibor

Mynář řekl, že podle prvních zjištění vyšetřovatelů tento požár někdo založil úmyslně. Tvrdí, že je léta svědkem nenávisti ze strany některých médií. Snažil se s tím podle svých slov bojovat, argumentovat, vysvětlovat. "Ale s nenávistí boj nelze vyhrát. Až donedávna, kdy tento srub vyhořel. Ten den, kdy se to stalo, jsem tu měl se svou rodinou trávit prodloužený víkend. A jen onemocnění mého syna znamenalo to, že jsme zůstali v Praze, a ne v Osvětimanech. Nechci ani domyslet, jaká hrůza se mohla stát," uvedl Mynář.

"Příčina požáru v Osvětimanech je nadále v šetření, čeká se na výsledky expertiz," řekla dnes ČTK mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková.

K události podle Mynáře vedla nenávist některých novinářů z České televize, serverů Seznam Zprávy, Respektu, Deníku N či iROZHLASu, zpravodajského serveru Českého rozhlasu (ČRo). "Tito všichni ohrozili životy mých dětí a mojí rodiny," dodal. Zmíněná média se proti Mynářově kritice ohradila. "Zpravodajství Českého rozhlasu se řídí důsledně zákonem o ČRo a Kodexem ČRo. Podobná nařčení kategoricky odmítáme," sdělil ČTK mluvčí Českého rozhlasu Jiří Hošna. "Některé hlouposti si komentář opravdu nezaslouží. Pokud bych to měl říct ostřeji - je mi neskutečně líto, že v naší zemi máme na Hradě tak nekompetentní a pochybné lidi, jako je pan Mynář, trestně stíhaný člověk bez (bezpečnostní) prověrky," uvedl šéfredaktor Seznam Zpráv Jiří Kubík.

"Deník N si plně stojí za všemi zpravodajskými zjištěními, která v souvislosti s veřejným působením Vratislava Mynáře v posledních letech publikoval. Texty Deníku N byly vždy ve veřejném zájmu a sám kancléř Mynář jejich obsah nikdy věcně nezpochybnil," sdělil ČTK k Mynářovým výrokům šéfredaktor Deníku N Pavel Tomášek. Šéfredaktor časopisu a serveru Respekt Erik Tabery označil Mynářova tvrzení o nenávisti médií za zastírací manévr. "Ano, věnujeme se krokům kancléře, protože se nejde nevěnovat někomu, kdo se chová spíše jako šéf mafiánského klanu než jako státní úředník. A všechna naše zjištění byla potvrzena nezávislými institucemi," uvedl dnes na webu Respektu.

Na adresu médií Mynář řekl, že jim nikdy nepodlehne. "Nikdy se před vámi neskloním. Vždy budu pracovat pro prezidenta Miloše Zemana a nikdy nebudu dělat, co si přejete vy. Tento srub vybuduji znova," dodal. Restauraci chce obnovit kvůli zaměstnancům, spolupracovníkům i lidem z blízkého okolí a z Osvětiman. Ty, kteří "každý boží den pořádáte hon na mě a moji rodinu", vyzval, aby domýšleli důsledky svých činů.

Hospoda v dřevěné budově v Osvětimanech shořela minulé úterý, škoda dosáhla podle prvních odhadů zhruba 20 milionů korun. Zjišťování příčiny potrvá podle dřívějšího vyjádření mluvčí hasičů delší dobu. "Závěr bude otázkou několika týdnů," řekla ČTK minulý týden Javoříková. Na místo byl povolán psovod se psem vycvičeným na vyhledávání akcelerantů hoření i specialisté z odboru kriminalistické techniky a expertiz z Frýdku-Místku. Podle policie vyšetřovatelé pracují s možnostmi, že požár vznikl z nedbalosti, kvůli technické závadě nebo že byl založen úmyslně. V době vzniku požáru podle vyšetřovatelů v objektu nikdo nebyl.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A