Mše připomněla 13 obětí loňského důlního neštěstí na Karvinsku

vydáno:

aktualizace:
01.12.2019 13:16

Stonava (Karvinsko) - Lidé dnes při mši ve Stonavě na Karvinsku uctili památku 13 horníků, kteří zemřeli loni v prosinci při výbuchu metanu v podzemí Dolu ČSM. Kostel svaté Máří Magdalény se téměř zaplnil. Dorazily tři stovky věřících, například příbuzní obětí, zástupci OKD i horníci v uniformách. Připomínce loňského výbuchu patřila především závěrečná část mše. Během ní stonavský farář Roland Manowski přečetl jména horníků, kteří před rokem při důlním neštěstí zahynuli.

foto

Při bohoslužbě v kostele svaté Máří Magdalény ve Stonavě na Karvinsku uctili lidé 1. prosince 2019 památku 13 horníků, kteří zemřeli v prosinci předchozího roku při výbuchu metanu v podzemí Dolu ČSM. ČTK Sznapka Petr

Farář dnešní termín mše k uctění památky obětí výbuchu metanu vybral úmyslně. Jednak je každý rok první mše v prosinci zasvěcena svaté Barboře, patronce horníků. "Ale byl to nejlepší termín i proto, že příští týden už začíná advent a budou Vánoce. To není dobré období na připomínání takové tragické události," vysvětlil farář. Podle něj se církevní liturgie během adventního období věnuje už jiným tématům. "A nechceme bolestnými vzpomínkami rodinám pozůstalých kazit další Vánoce. Zničené už měly ty loňské," doplnil Manowski.

Vzpomínku v písemné formě zaslali i prezidenti České republiky a Polské republiky. "Prezidentské kanceláře jsme informovali o připravované mši. Prezidenti reagovali zasláním dopisů," vysvětlil Manowski.

Neštěstí v Dole ČSM-Sever se stalo loni 20. prosince přibližně 880 metrů pod povrchem. Vybuchl tam metan, zahynulo 13 horníků - 12 Poláků a Čech. Deset havířů bylo zraněno. Příčiny výbuchu zjišťuje mezinárodní tým. Vyšetřování ještě neskončilo. Čeká se na dokončení znaleckých posudků. Okresní státní zástupkyně Gabriela Slavíková řekla, že odborníci jsou uprostřed tvoření znaleckých posudků.

"Dokud nebudou hotové, nebudeme schopni sdělit jakékoliv informace," uvedla. Dodala, že těžko může odhadnout čas, který znalci budou na vypracování svých závěrů potřebovat. "Jde o velmi obtížnou záležitost. Může to trvat měsíce. Tím myslím i dva či pět nebo šest," doplnila žalobkyně.

Bezprostředně po výbuchu se záchranářům podařilo vynést z podzemí jen čtyři těla. Kvůli požáru muselo být místo uzavřeno speciálními výbuchu vzdornými hrázemi a záchranáři tam mohli sestoupit až po několika měsících. V dubnu záchranáři vynesli z podzemí těla pěti horníků, která byla na začátku důlní chodby. V květnu vynesli poslední čtyři mrtvé z dobývacího prostoru, takzvaného porubu.

V dolech na Karvinsku pracuje zhruba 9000 lidí. Majitelem společnosti je od loňska prostřednictvím společnosti Prisko znovu stát.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A