Možností lyžování v ČR rychle ubývá, o víkendu zavřou další skiareály

vydáno:

aktualizace:
23.03.2023 14:49

Praha - Lyžařská sezona se blíží k závěru. V Plzeňském či Zlínském kraji už se lyžuje vždy jen v jediném areálu. Další střediska plánují ukončení provozu od příštího týdne, některá z nich proto na víkend připravila rozlučkový program, vyplývá ze zjištění krajských zpravodajů ČTK. Lyžování nepřeje teplé počasí posledních dní, nadějí pro vlekaře je meteorology předpovídané ochlazení od víkendu.

foto

Ilustrační foto - Zahájení lyžařské sezony, 10. prosince 2022, Špindlerův Mlýn. ČTK Vostárek Josef

V Plzeňském kraji se na sjezdovkách lyžuje už jen v železnorudském areálu Nad Nádražím. Na svazích má stále až 30 centimetrů sněhu, v omezeném rozsahu bude středisko v provozu ještě minimálně o víkendu, řekl ČTK provozovatel Ladislav Zísler. Ostatní areály v Plzeňském kraji už kvůli jarnímu počasí a tání sněhu sezonu ukončily.

V Karlovarském kraji jsou dobré podmínky k lyžování v areálu na Klínovci nebo v Potůčkách. Na sjezdovkách tam leží až půl metru sněhu. "Aktuálně si u nás zalyžujete bez front na více než 16 kilometrů sjezdovek všech obtížností," uvádí areál na Klínovci na webu. Naopak druhé největší středisko v regionu na Plešivci tento týden ukončilo provoz. Už se připravuje na letní sezonu, kdy provozuje traily pro cyklisty.

K závěru se blíží lyžařská sezona také v Libereckém kraji. "To velké teplo a proměnlivé počasí, kdy se střídá déšť se sluníčkem nepomáhá. Chceme jet do neděle 26. března a pak se rozhodneme, co dál," řekl ředitel skiareálu v Rokytnici nad Jizerou Vít Pražák. V části Krkonoš, jež patří do Libereckého kraje, jsou v částečném provozu ještě Harrachov, Benecko, Vítkovice a Paseky nad Jizerou.

V největším českém lyžařském středisku Špindlerův Mlýn se nyní lyžuje na 15 kilometrech sjezdovek v areálech Svatý Petr, Medvědín a Horní Mísečky. "S provozem počítáme určitě do Velikonoc, tedy do pondělí 10. dubna včetně. Očekáváme, že příchod chladnějšího počasí jarní lyžování vylepší," řekl ČTK mluvčí skiareálu Adam Svačina.

V Orlických horách se stále lyžuje v Deštném a Říčkách. V sobotu se s lyžaři přijede do Deštného na tradiční akci rozloučit vládce Orlických hor Rampušák. Lyžovat se bude ještě v neděli, zřejmě naposledy v sezoně. "Pokud by se vrátila zima, není vyloučeno obnovení provozu na Velikonoce," řekl Petr Prouza z deštenského areálu.

Do neděle budou otevřená horská střediska v Dolní Moravě pod Králickým Sněžníkem a na Bukové hoře na Orlickoústecku. "V sobotu o závěrečném víkendu chystáme program s lyžařskými a snowboardovými exhibicemi, hudbou a sněžným barem na Bukové hoře s výhledem," uvedl mluvčí Skiresortu Buková hora Petr Toman.

V Jeseníkách se bude v neděli naposledy lyžovat ve Ski aréně Karlov, v Koutech i na Kraličáku. Plány provozovatelů vydržet až do konce března nebo do Velikonoc vzaly za své většinou kvůli oteplení, ale i kvůli klesajícímu zájmu lyžařů. Za sněhem tak musejí nadšenci až do nejvyšších poloh, lyžuje se stále na Ovčárně.

Jen dvě lyžařská střediska zůstávají v provozu v moravskoslezské části Beskyd. Vleky jezdí v Bílé a areálu SkiPark Gruň na Frýdecko-Místecku. I tam je to ale pravděpodobně poslední víkend. Na sobotu správci připravují oficiální loučení se sezonou, v maskách a s přejezdy přes bazény naplněné vodou. V Bílé se bude navíc konat i netradiční sjezd po sjezdovce na horských kolech.

Ve Zlínském kraji je jediným ještě otevřeným lyžařským střediskem Stupava na Uherskohradišťsku. "Sluníčko svítí, kopec je vymrzlý, návštěvníků je málo, takže ideální lyžování pro ty, kdo přijdou," uvedl provozovatel areálu Lubomír Orel. Další zimní střediska v regionu už sezonu kvůli výraznému oteplení a souvisejícímu úbytku sněhu ukončila, případně přerušila.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Štítky:
Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A