Mozku svědčí přátelé i duševní činnost, uvádí WHO

vydáno:

aktualizace:
10.08.2022 05:59

Ženeva - Kvalitní sociální kontakty a podněcující činnosti podporují zdraví mozku, uvedla Světová zdravotnická organizace (WHO). Zároveň v příslušné brožuře vyzvala vlády, aby vytvořily podmínky pro tělesné zdraví, čistší životní prostředí, bezpečnost, vzdělávání, společenský život a dostupné zdravotnictví, neboť i to může zabránit vzniku mnoha neurologických a duševních nemocí.

foto

Lidský mozek - model - ilustrační foto. ČTK/AP

WHO vyzývá země světa, aby učinily více pro zdravý vývoj mozku a jeho udržování v dobré kondici. Každý třetí obyvatel Země během života zakusí neurologickou nemoc. Tato onemocnění jsou také druhou nejčastější příčinou úmrtí hned po onemocněních srdce, píše WHO.

Lidé mohou pro své duševní zdraví udělat mnohé. Jde například o celoživotní vlastní rozvoj a osvojování nových schopností. Lidé s duševně podněcujícími povoláními jsou podle expertů vystaveni menšímu riziku, že onemocní demencí. Mají totiž menší množství proteinů, které zabraňují tvorbě vazeb mezi nervovými buňkami mozku.

Mozku prospívá také používání cizích jazyků, provozování hudby, čtení a výměna názorů s druhými lidmi. Lidé s větším počtem sociálních vztahů v dospělém věku mají podle jedné studie rozsáhlejší mozkové struktury v kůře mozkové než osamocení lidé.

"Sociální izolace a osamocenost v pozdějším dospělém věku jsou spojeny s vyšším rizikem narušení kognitivních schopností a demence," upozorňuje WHO.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A