Migranti - odpovědi Bruselu z pohledu Meloniové a Schleinové

vydáno:

aktualizace:
02.05.2023 14:40

Italská premiérka uvedla, že je s návrhem závěrů Rady spokojena. Předsedkyně Demokratické strany (PD): "Pravice se ptá špatně."

foto

EVANews

Jaká je reakce Evropy na výzvu k větší angažovanosti v otázce migrantů? Interpretace kroků Evropské rady zřetelně rozděluje italskou premiérku Giorgiu Meloniovou a vedoucí představitelku PD Elly Schleinovou. Konfrontace, která se odehrává na základě prohlášení a která zdůrazňuje zcela odlišnou hierarchii priorit.

"Mohu říci, že jsem s návrhem závěrů spokojena. Poslední verze, která koluje, žádá výbor, aby postupoval rychle, a požaduje schválení těchto opatření na příštím zasedání Evropské rady. Řekla bych tedy, že můžeme potvrdit skutečnost, že otázka přistěhovalectví je nyní ústředním tématem, což bylo před několika měsíci nemyslitelné."

Meloniová při diskusi s vedoucím adverticie EU zdůraznila situaci v Tunisku, kterou považuje za velmi znepokojivou, a skutečnost, že se počet příchozích do Itálie od roku 2022 ztrojnásobil. A také při bilaterálním jednání s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem byla otázka přistěhovalectví ústředním tématem. Schleinová naproti tomu obrací perspektivu.

"Je zvláštní, že Giorgia Meloniová tvrdí, že otázka přistěhovalectví je nově ústřední, když zatím v návrzích, které kolují o závěrech Rady, je jen několik řádků bez kompletních opatření. Proč tato pravice klade v Unii vždy špatné otázky? Proč nemá odvahu postavit se svým nacionalistickým spojencům a požadovat od Orbána a jeho spojenců více solidarity a sdílené odpovědnosti za přijímání uprchlíků? To jsem nikdy jsem nezažila, když jsem tam vyjednávala o Dublinské úmluvě, která statisíce žadatelů o azyl uzavírá v první evropské zemi, kam vkročí. Proto bych si přála, aby tato vláda po tragédiích, naposledy té v Crotone, bojovala za skutečnou evropskou institucionální pátrací a záchrannou misi a na druhé straně aktivovala nástroje, které jdou nad rámec Dublinské úmluvy, jako je směrnice o dočasné ochraně, která by umožnila lidem přicházejícím po této velmi nebezpečné trase najít azyl v jiných evropských zemích."

Autor:

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Štítky:
Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A