Mezi polskými sankcemi je i zákaz vjezdu kamionů z Ruska a Běloruska

vydáno:

aktualizace:
29.05.2023 19:47

Varšava - Polsko zavádí nové omezení na hranicích s Běloruskem a od 1. června zakáže vjezd kamionům s běloruskou a ruskou poznávací značkou, oznámil dnes ministr vnitra Mariusz Kamiňski. Příslušné nařízení již vyšlo v úředním věstníku a 30. května vstoupí v platnost, uvedl polský rozhlas. Zákaz bude platit do odvolání.

foto

Kolona kamionů - ilustrační foto. ČTK Skřivánek Petr

Ministerstvo krok odůvodnilo starostí o veřejnou bezpečnost, ale v médiích se objevilo, že jde o reakci na výzvu ruských poslanců ruské vládě, aby zakázala polským kamionům vjezd do Ruska v odvetě za sankce Evropské unie.

Ministerstvo vnitra také v reakci na páteční potvrzení verdiktu nad aktivistou polské menšiny v Bělorusku uvalilo sankce na 365 Bělorusů v podobě zákazu vstupu do Polska a do schengenského prostoru. Postih se se týká nejen politiků, hodnostářů a soudců autoritářského režimu, ale i prorežimních sportovců, sportovních funkcionářů či novinářů. Na "černé listině" se tak ocitlo i 159 poslanců běloruského parlamentu - na ostatní Varšava uvalila sankce již dříve - 76 soudců, sedm prokurátorů, 32 zástupců místních úřadů a 28 velitelů a pracovníků silových složek. Ministr Kamiňski také zmrazil finance a majetek 20 firem a 16 jednotlivců spjatých s ruským kapitálem, napsal server Onet.

Jde o přislíbenou odvetu polské vlády za rozhodnutí běloruského nejvyššího soudu, který v pátek potvrdil trest osmi let vězení novináři a aktivistovi polské menšiny Andreji Pačobutovi (v polském přepisu Andrzej Poczobut).

Polsko už v únoru reakci na Poczobutovo odsouzení uzavřelo jeden přechod na hranici s Běloruskem.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20 % zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Úmrtí Hybnera
Úmrtí Hybnera

Ve věku 74 let zemřel mim, herec a pedagog Boris Hybner

Nový web
Nový web

Připravili jsme pro vás nový web. Vyzkoušejte ho a napište nám, jak se vám líbí.

Velikost textu: a a A